İtikat, Fıkıh, Tasavvuf ve Mezhep Kavramlarının Ne Anlama Geldiğini Araştırınız.

Aşağıda itikat, fıkıh, tasavvuf ve mezhep kavramlarının ne anlama geldiğini araştırınız kısaca olarak ele alacağız.

İslam’da bilinmesi ve uygulanması gerekli olan bazı kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramlar itikat, fıkıh, tasavvuf ve mezhep olarak öne çıkmaktadır. İslam’ın yaşanmasını kolaylaştıran ve hayatın içinde olan sorunlara çözümler oluşturan Kur’an ve sünneti esas eden usul çalışmaları bu kavramlar çevresinde şekillenmektedir.

İslam’da yaygın olarak bilinen kavramlar arasında şunlar bulunmaktadır:

*İtikat: Bir düşünceye çok sağlam bir biçimde, içten, gönülden bağlı bulunma, güvenle doğru sayma, inanma anlamına gelmektedir.

*Fıkıh: Fıkıh, anlayış, anlayış tarzı veya derinliği anlamına gelen kelime, terim olarak İslami kanunların teorik ve pratik uygulama çalışmalarına verilen ismi ifade etmektedir.

*Tasavvuf: Allah’ın varlığını, birliğini, niteliğini ve evrenin oluşumunu varlık birliğiyle, yaratılanla yaratanın bir oluşu, aynı kaynaktan gelişi anlayışıyla açıklayan dinsel ve felsefi akım, İslam gizemciliği anlamına gelmektedir.

*Mezhep: Bir dinin, anlayış ve görüş ayrılıkları dolayısıyla ortaya çıkan, belirli kuralları, kendi içinde tutarlı inanç ve davranış bütünlüğü bulunan büyük kollarından her biri anlamına gelmektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.