İtikaf Nedir

İtikaf Nedir, Kadınlar Ne şekilde İtikaf Yaparlar.

Sözlük anlamı ibadet veya başka bir amaç için bir yerde kendini tutmak, kalmak; insanların az olduğu bir yerde bulunmak, bir şeye bağlanmak gibi anlamları olan itikâf, dini bir terim olarak, ibadet amacıyla ve kurallarına uygun şekilde inzivaya çekilmek anlamına gelir.

Özellikle Ramazan ayı sırasında itikafa girmek sünnettir. Hz. Peygamber, Medine’ye hicret etmesinin ardından her sene Ramazan ayının son on gününde itikafa girmişlerdir.

Bundan hareketle Hanefîler, Ramazan’ın son on gününde itikafı, kifâî nitelikli müekket sünnet olduğunu belirlemişlerdir.

Cemaatten biri itikafa girdiği takdirde bu sünnet diğerlerinden düşer.

Hanefîlere göre itikâfın kabul olması için, itikâfa girenin niyet etmesi, oruçlu olması, itikâfı beş vakit namaz kılınan camide yapması icap etmektedir.

Kadınlar, camide değil, evlerinde, namaz kılmak için bulundukları odada itikafa girerler; ancak ay halinde ve loğusa olmamaları icap etmektedir. İtikâfa giren kişi, camide yer içer, uyur. Bunlar için caminin dışına çıkamaz; çıkarsa itikaf makbul olmaz. Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerektiğinde gusletmek amacıyla camiden dışarı çıkabilmesi engel değildir.

İtikaf Ne Demek Kısaca Bilgi Verdik.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.