İçinde Yanardağ Lav Peri Bacası Turist Doğal Çevre Bulunan Hikaye

İçinde Yanardağ Lav Peri Bacası Turist Doğal Çevre Bulunan Hikaye

“Büyüyen Güzellik” başlığı altında, bu kelimeleri içeren güzel bir hikaye yazılabilir:

Bir okul gezisiyle Nevşehir’in doğal güzelliklerinden olan Kapadokya Peri Bacaları’nı görmeye giden Aysun ve arkadaşları çok heyecanlıydı. Otobüsün camından geçtikleri yerleşim yerlerini izlediler. Yeni bir maceraya atıldıkları belliydi.

Kapadokya’nın adını pek çok kez duymuştu ve sonunda Nevşehir’e varmışlardı. Başlarında bir tur rehberi ve öğretmenleri vardı. Peri Bacalarına vardıklarında tüm öğrenciler büyülenmişti. Çeşitli ülkelerden turistler bu Peri Bacalarını görmek üzere buraya akın etmekteydi. Aysun Peri Bacalarının nasıl oluştuklarını merak etmeye başlamıştı ve rehberlerine sordu.

Rehber Aysun’a burada daha önceleri bulunan yanardağın patladığını ve buradaki kayaların yumuşak olmasından ötürü lavların onları eriterek bu hale getirdiğini anlattı. Peri bacası olarak adlandırılan bu yapıların tarih boyunca insanların barınağı olarak kullanıldığını söyledi. İnsanlar bunların içini oyarak kendilerine yuva yapmaktaydı. Zaten Aysun içlerindeki oyulmuş merdivenleri görmüştü.
Aysun böyle büyülü bir yerde olmaktan oldukça mutluydu ve dünyanın her tarafından turistlerin neden buraya akın ettiğini şimdi anlamıştı.

32 yorum

  1. iyi de arkadaşlar sümeyye betül özge haklı hem güzel hem yaratıcı birde ismi sihirli elma olan daha böyle isim duymadım da şöyle yazmış ”Allah tazı olsun” yazmış yanlış cümle kurmuş bir tane daha söyleyeceğim bir şey var arkadaşımız diyor ki ismide ÖZGE hangi okula gidiyorsunuz ben GÜRÇEŞME LEMAN ALPTEKİN İLKÖĞRETİM OKULU’nda okuyorum 4. sınıf öğrencisiyim. hoşçakalın bayyyy:)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.