Halk Cizre’ye Dönüyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde uzun zamandır süren sokağa çıkma yasağı, terörist faaliyetlerin neredeyse bitme noktasına gelmesi ile birlikte sabah saatleri için kaldırıldı. Yasağın kalkması ile daha önceden il dışına çıkmış olan halk, evlerine geri dönmeye başladı. Güvenlik güçleri, Cudi, Yafes, Sur mahallelerinde sürdürdüğü operasyonlar kapsamında kurulu tuzakları ve patlayıcıları imha etmeye devam ediyor.

cizre

Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı uzun süredir uygulanıyordu. Alınan karar ile birlikte sabah 05.00 – 19.30 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması iptal edildi. Bununla birlikte halk evlerine geri dönmeye başladı ancak birçoğu geri döndüğünde büyük bir yıkımla karşılaştı. Bölgede neredeyse her gün bir siyasi parti üyeleri veya sivil toplum kuruluşu üyeleri ziyaretler düzenliyor. Bu heyetler belediyeler ve halk ile görüşerek, bölgenin mevcut durumu ile ilgili raporlar hazırlayarak çalışmalar yapıyor.

Güvenlik gerekçeleri sebebiyle ilçeye geri dönen vatandaşlara da yoğun güvenlik önlemi uygulanıyor. İlçeye giriş yapılan bölgelerde, araçlarda kimlik kontrolü yaparak vatandaşın geçişine izin verdiği için bölgede zaman zaman yoğunluk oluşuyor. Polis kontrolünden geçip ilçeye girenler ise harabeye dönmüş ilçede kendi evlerine giderek, eski evlerinden geriye neler kaldığına bakmakla yetiniyor.

Bölgede hasar tespit yapılması için bazı heyetler görevlendirildi. Bölge halkı da bu heyetlerin göreve başlamasını ve hasarlarının telafi edilmesini dört gözle bekliyor. Birçok vatandaş, şehir merkezindeki kiralık evlere yerleşmiş durumda. Geriye kalan aileler için ise geçici süre bir çadırkent yapılması gündemde.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.