Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Hadim İlçesi Hakkında Bilgi (Konya)

Hadım, Akdeniz Bölgesi’nde, Konya iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Yüzölçümü 1.389 km2 (1986) olan Hadım ilçesi doğu ve güneydoğuda Karaman ili, güneyde Taşkent ilçesi, güneybatıda Antalya ili, batı ve kuzeyde de Bozkır ilçesiyle çevrilidir.

Konya ilinin güney kesiminde yer alır. Batı Toroslar’ın son bölümünü oluşturan ve asıl kütlesi Antalya il sınırları içinde kalan Geyik Dağları ilçe alanının büyük bölümünü kaplar. İlçenin en önemli akarsuyu, Göksu’nun iki ana kolundan biri olan dar ve dik vadili Hadım Göksuyu’dur. Antalya ilinden doğan Ermenek Göksuyu, yeniden Antalya topraklarına girmeden önce ilçenin güneybatısından geçer.

İlçede başlıca ekonomik etkinlik tarımdır. Yetiştirilen en önemli ürün üzümdür. Aynca tahıl, patates, soğan, buğday, elma, az miktarda baklagiller ve sebze yetiştirilir. Hayvancılık ikincil bir uğraş durumundadır.

En çok kıl keçisi ve koyun beslenir. İlçe alanı zengin bir orman örtüsüyle kaplı olduğundan geçim kaynaklarından biri de ormancılıktır. Orman köylerinde besiciliği, tavukçuluğu ve meyveciliği geliştirme çalışmaları yapılmıştır, ilçe topraklarında kireçtaşı yatakları vardır. İlçenin yerleşim tarihine ilişkin bilgi azdır. 11. yüzyılda Selçuklulara bağlanan Hadım’a 1112’de Buhara’dan gelen bazı bilginlerin yerleştiği bilinir. 18. yüzyıl başlarına değin bir köy olan Hadım, 19. yüzyıl sonlarında Konya vilayetinin Merkez sancağına bağlı bir kazaydı. 1901’de Karaman kazasına bağlı bir nahiye olan Hadım, 1926’da gene kaza (ilçe) yapıldı. Dağlık bir yörede kurulu olan Hadım kenti küçük, gelişmemiş bir yerleşim merkezidir. İl merkezi Konya’ya 132 km uzaklıktadır. Hadım Belediyesi 1926’da kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz