Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Hasta Ziyaretinde Nelere Dikkat Edilmelidir

ziyaretÇevremizde hasta olan insanların ziyaretlerine gitmek toplum içinde hoş görülen görgü kurallarından birisidir. Hastalığın kimin başına ne zaman geleceği belli olmaz. Öyle ki; aile fertlerimiz, arkadaşlarımız ya da sevdiğimiz insanlar bir anda herhangi bir karşılık ile karşı karşıya kalabilirler.

Hiç beklenmedik bir anda insanlar hasta olabilecekleri gibi aynı zamanda mevsim geçiş dönemlerinde de insanlar hasta olabilirler ve bu hastalık evrelerinde de yanlarında sevdiklerini görmek onları mutlu eder ve onlara moral verir.

Hasta Ziyaretinde Yapılması Gerekenler: 

  • Hasta ziyaretine gittiğimizde öncelikle hasta olan kişiye “geçmiş olsun, yakın zamanda iyileşmen dileğiyle, Allah şifa versin” gibi güzel dileklerde ve dualarda bulunmalıyız.
  • Hasta kişinin hasta olduğunu unutmamalıyız ve yanında çok uzun bir zaman kalmayıp hastanın dinlenmesine fırsat vermeliyiz.
  • Hastanede bir hastanın yanına ziyarete gittiğimizde hastamızın ve diğer hastaların sağlığı ve rahatı için hastane kurallarına büyük bir özenle uymalıyız; yüksek sesle konuşmayıp etrafta gürültü kirliliğine neden olmamalıyız.
  • Hastaların kullanmış olduğu malzemeler hastaların sağlığı açısından önemli olan ve steril yani temiz olması gereken malzemelerdir. Bu nedenle de hastaların kullanmış olduğu malzemelere temas etmemeliyiz aksi takdirde ellerimizden mikrop bulaşabilir ve bu da hastaların sağlığı için oldukça sakıncalıdır.
  • Hastalarımıza doktor izni olmadan yiyecek ve içecekler götürmemeliyiz. Bu yiyecek ve içecekler hastaların sağlığını olumsuz oalrak etkileyebilmektedir.
  • Hastalarımızın mahremiyetlerine saygılı olmalıyız.
  • Hastaların yatağına otumamalıyız ve ziyare süresi dışında hastalaımızı ziyaret etmemeliyiz.

Hasta Ziyaretinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gamze dedi ki:

    bu ödevi hazırlayanların eline sağlık benim işime oldukça yaradı yani süper diyebilirim.

Yorum Yaz