Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Fenomenolojik yaklaşım nedir

Fenomenolojik yaklaşım nedir hakkında yazı. Fenomenoloji nedir?

Bu yazı ile siz okuyucularımıza fenomenoloji ile alakalı bilgiler aktaracağız. Fenomenoloji bilimini oluşturan isim Ruhun Fenomenolojisi isimli yapıtı ile Hegel’dir. Ancak fenomenolojiyi özümüz hakkında araştırmalar yaparak oluşturan ilk kişi Edmund Husserl olarak bilinir. Bu açıdan fenomenoloji öz hipotezi, olay ile ilgili bilgiler olarak da geçer.

Husserl, aklın ve genel bazı kavramların zamanın ve mekanın dışında öz halinde bulunduğunu iddia etmiştir. Bu özlerin kavranması ona göre felsefenin esas çalışma alanıdır ve bu özleri fenomen olarak isimlendirmiştir. Mesela kare, sarı, mavi birer fenomendir. Ancak üçgen muhtevası bulunmuyorken diğerlerinin bulunur.

Husserl’in anlatmak istediği fenomen, dışarıdan gözlenen durumlar değil bilinç ile gözlemleyen durumlardır. Ona göre düşünüyorum dediğimizde kesin olarak bir konuyu düşünüyoruz anlamına gelir. Kısaca masayı, ağacı, geçmiş olayları düşünüyorum demek olur. Yani bilinç kesin olarak bir duruma yönlenerek düşünüyordur. Biz bir duruma yönelerek düşündüğümüzde o durum mana ve içerik sahibi olur.

Husserl bu durumlara bilinç fenomenleri ismini vermiştir. Onları deney ile ilgili muhtevaları dahil ederek saf özler olarak değerlendirir. Mesela bir masayı düşündüğümüzde o masanın biçimini, rengini elersek bilincimiz masanın yalın özünü görebilir.

Fenomenolojik yaklaşım nedir hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz