Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Varlık var mıdır sorusuna verilen cevaplar

Varlık var mıdır sorusuna verilen cevaplar hakkında yazı. Varlık var mıdır varsa nedir?

Varlığı kendine konu olarak seçen felsefe türüne varlık felsefesi denir. Varlık terimi var olan cisim, algılanan şey, bir maddenin özü anlamlarına gelir. Varlık genel olarak evrende yer alan her şeydir.

Varlık var mıdır sorusuna verilebilecek bir çok cevap vardır. Eğer bu sorusu yoktur diyerek cevaplarsak yaşanan olayları, etrafımızdaki gerçeklikleri hiçe saymış oluruz. Bu halde de varlık hakkında bilgiye sahip olma, anlama, bilgiden yararlanma, bilim yapma, bu bilgiler sonucuna göre davranışlarımızı şekillendirme ve kültür oluşturma şansımız kalmaz.

Varlık var mıdır sorusuna yoktur cevabını verenler iki tip akıma uygundur. Bunlar nihilizm ve realizm akımlarıdır.

Nihilizm (hiççilik) : Bu akımın temsilcileri varlık yoktur derler ve hiç bir şekilde bizim gerçek hakkında bilgiye sahip olamayacağımızı savunurlar. Bu akımın başlıca savunucusu Gorgias isimli felsefecidir. Hiççilik politik açıdan öncelikle Rusya’da bütün otoriteleri reddetme şeklinde oluşmuştur.

Realizm: Varlığı kendi haliyle benimser ve öyle kabullenir. Ancak varlığın insan kavrayışından da önce,biz onu fark etmeden de var olduğunu iddia eder.

Varlık eğer varsa neye denir? sorusunun cevabı ise şöyledir: varlık meydana gelir, varlık ideadır, maddeler varlıktır, varlık ruha denir, varlık ruh ve maddenin birleşmesinden oluşur, varlık fenomendir gibi cevaplara sahiptir.

varlık var mıdır sorusuna verilen cevaplar hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. herhangi biri dedi ki:

    tanrıyı sorgulamak neden hadsizlik olsun ki tanrı ezelden beri varsa onun da bir yaratıcısı yok mudur ya da tanrı canı sıkıldığı için mi bizi yarattı. Daha nice sorular ve cevapsızlar tanrıyı sorgulamayakta kimi sorgulayalim

  2. lafzı mücmel dedi ki:

    varlık varmıdır sorusu gerçekten can alıcı bir soru,bunu gayet sende iyi biliyorsun lakin; Varlık varmıdır? ewet varlık herzaman bir önceki varlıklar sayesinde vardı,o halde bir önceki varlıkların varlık olma durumu nasıl gerçekleşmişdir sorusuna hiç kimse cevap veremez.BU İMKANSIDIR…
    Bütün varlıkların cevabı TANRI’DIR, TANRI’YI SORGULAMAK HADSİZLİKTİR, O HALDE TANRI HEP VAR OLMUŞTUR.

    +DOGMATİK İSLAM BENİMSEYİCİSİYİM…

Yorum Yaz