Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Erozyon Nedir ve Erozyondan Korunma Yolları

Erozyon nedir ve erozyondan nasıl korunabiliriz, Erozyon nedir ve erozyondan korunma yolları

Toprağın, akarsu, rüzgar gibi etkenlerle aşındırılarak taşınması olayıdır. Normal şartlarda bir miktar erozyon doğal karşılanır. Rüzgar, yağmur vb koşullarda toprak bir miktar erozyona uğrar ve büyük miktarlarda olmadığından alttan yeni toprak oluşumunu sağlar.

Doğanın işleyişinde normal karşılanan bu miktarda bir erozyon doğaya ve toprak örtüsüne zarar vermez. Ancak insanların bitki örtüsünü ve ormanlık alanları tahrip etmesi sonucu erozyon zararlı miktarda artar. Ağaçlar toprak kaymasını ve toprağın erozyonunun ciddi boyutlara ulaşmasını engeller. Ağaçlar insanların tarım alanı açma çabası sonucu kesildiğinde erozyon da çok büyük ölçülere ulaşır. Toprak kolaylıkla başka bir yere taşınabilir. Zamanla daha fazla aşınan topraktan zamanla kayalıklar yüzeye çıkmaya başlar ve  zemin tarım için işlenemez hale gelir. Ayrıca canlıların yaşamı için de olumsuz şartlar oluşturur. Bu derece bir erozyonun oluşmasında eğimli arazi, iklim şartları ve akarsu taşkınları gibi faktörler de etkilidir.

Türkiye’de büyük miktarda erozyon görülür. Bitki örtüsünün ve ağaçların tahrip edilmesi Türkiye’de erozyonun artmasını sağlamıştır. Erozyonu biraz da olsa azaltmak için insanlara düşen görevler vardır. Toprak daha bilinçli kullanılmalıdır. Nadasa bırakılan boş topraklar azaltılmalı, ağaçlar ise çoğaltılmalıdır. Ayrıca bitki örtüsünü azaltan hayvancılıkta da otlak kullanımı yerine ahır hayvancılığı tercih edilmelidir.

erozyon

Erozyon Nedir ve Erozyondan Korunma Yolları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. serdar dedi ki:

    Acaba bu siteyi kim kurdu? güzel olmuş

    1. Adınız ... dedi ki:

      güzel ama güzeldeyil

Yorum Yaz