Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Engelliler Haftası ile İlgili Yazı

Engelliler haftası ile ilgili yazı kısa hakkında bilgi kısaca, engelliler haftası ile ilgili yazı.

1990 senesi nüfus sayımı bizlere ülkemizde %14 oranında engelli vatandaş olduğunu gösteriyor. Nüfusumuzun ne kadar kalabalık olduğunu göz önüne alırsak bu milyonlarca insan demektir. Engelli vatandaşlarımız için ne kadar fazla çalışmamız gerektiği bu istatistiklerden kolaylıkla anlaşılabilir. Bunu hem insanlık adına yapmalıyız hem de her bir insanın bir engelli adayı olduğunu veya çocuklarının engelli olabileceğini bilerek yapmalıyız.

Engellilerin %3.5 kadarının sorununun konuşma ile ilgili olduğu bilinmekte. Üstün zekalılar %2, zihinsel engelliler %2.03, ortopedik engelliler %1.4, işitme engelliler %0.06, görme engelliler %0.02 oranlarıyla mevcutturlar.

Eğitim imkanlarından faydalanabilen engelli vatandaşlarımızın sayısı ise oldukça azdır. Bu konuda Avrupa’ya imrenerek bakılmalıdır. Engelli vatandaşlar Avrupa’da her türlü eğitim imkanını kullanabilmektedir ve eğitime ulaşamadıkları durumlarda eğitim ayaklarına götürülmektedir. Eğitimde fırsat eşitliği olduğunu düşündüğümüz ülkemizde aslında bu açıdan çok büyük bir eksiği barındırdığımızın farkına varmalıyız. Bu ayıbımızı düzeltmek için planlar yapmalıyız.

Hepimiz engelli vatandaşlarla karşılaşmışızdır. Bu vatandaşları kimi zaman elinde beyaz bir bastonla karşıdan karşıya geçmeye çalışırken, kimi zaman bir tekerlekli sandalye ile otobüse binmeye çalışırken, kimi zaman garip hareket ve tavırlarına gülünürken görmüşüzdür. Bu insanların sıkıntıları bu gördüklerimizle de sıkıntılı değildir. Eğitim görüp görmedikleri hakkında kimse kafa yormamaktadır.

Rehabilitasyon açısından toplumdaki her bireyin yapabileceği şeyler vardır. Kamuya açık yerlerin engellilere uygun tasarımı, çevre düzenlemelerinin engelliler dikkate alınarak yapılması, uyarı ve işaretlere ses eklenmesi gibi yapılabilecek pek çok şey vardır.

Engellilere yardım etmeliyiz ancak onlara acıyarak da yaklaşmamalıyız. Her ihtiyaçlarını direk olarak vermek yerine onları eğitmeli ve iş imkanları sağlamalıyız. Yani onlara balık vermemeli balık tutmayı öğretmeliyiz.

Engelliler Haftası ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz