Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

İlk Siyasi Parti Kim Tarafından Ne Zaman Kurulmuştur

Türkiye Cumhuriyetinin ilk partisi hangisidir hakkında bilgi kısaca, ilk siyasi parti kim tarafından ne zaman kurulmuştur?

Siyasal görüş özgürlüğü demokrasilerin temel yapı taşıdır. Siyasal görüş özgürlüğü demek pek çok farklı siyasi görüşün olması demektir. Bu da demokrasileri güçlendiren bir özelliktir. Demokrasiler konuşulan ve tartışılan fikir arttıkça daha sağlam olur.

Demokratik yönetimlerde muhalefetin yasamaya katılması zorunludur. Hiçbir parti, zümre yada topluluk ülkeyi tek başına yönetemez. Lozan Antlaşmasından sonra ülke kurtuldu belki ancak bu yeni ülkenin devrimler yapması zorunluydu. Bu devrimler de ancak inançlı kadrolarla mümkün olabilirdi. Böylece Halk Fırkası isimli ilk parti Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.

1923 senesinin 9 Eylül gününde kurulan Cumhuriyet Halk Fırkasının temeli Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetidir. Bu cemiyetin siyasete atılmış halidir. Devrimleri gerçekleştirmek partinin ilk hedefidir. İlk ismi Halk Fırkasıdır ancak 1923 senesinin 29 Ekim günü Cumhuriyetin ilan edilmesiyle ismi Cumhuriyet Halk Fırkası olmuştur. Cumhuriyetçilik ve laiklik başta olmak üzere Atatürk ilkelerini benimsemişlerdir ve bu sebeple armaları altı ilkeyi simgeleyen altı oktur. Bu ilkeler 1935 senesinde resmi olarak partinin iç tüzüğünde de yer bulmuştur. Herkesin haklarının eşit düzeyde tutulacağını savunmaktadırlar ve en başta işçi ile işveren ve kadın ile erkek arasındaki hakları eşitlemişlerdir.

Serbest Fırka, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Ahali Cumhuriyet Fırkası, Çiftçi ve Amele Fırkası sonradan kurulan ilk partiler arasındadır.

İlk Siyasi Parti Kim Tarafından Ne Zaman Kurulmuştur Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz