Elvan Abeylegesse Kimdir Hayatı Ve Başarıları

Aşağıda Elvan ABEYLEGESSE kimdir hayatı ve başarıları kısaca olarak ele alacağız.

11 Eylül 1982 yılında Etiyopya’da dünyaya gelen Elvan Abeylegesse, Hewan Abeye olarak da bilinmektedir. Orta ve uzun mesafe koşucusu olarak atletizmle ilgilenmektedir. Yedi çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelen Elvan, futbol oynayarak sporla ilgilenmeye başlamıştır.

On dört yaşında beden eğitimi öğretmeni tarafından keşfedildikten sonra ENKA için atlet arayan iş adamı Önder Özbilen tarafından Türkiye’ye getirilmiştir. 1999 yılında Enka Kulübü ile anlaşma yapmıştır. Mevlüt Can ile evlenerek Elvan Can adını alıp Türk vatandaşlığına geçmiştir.

2001 yılında Avrupa’da üç ayrı dalda başarılar elde ederek 2003 yılında 5000 metrede Dünya Atletizm Şampiyonası’nda beşinci olarak adını duyurmuştur. 2004 yılında Bisslet Oyunları dahilinde Fana stadında dünyanın en önemli atletizm organizasyonlardan biri olan Golden League’de altı aşamalı yarışta 5000 metrede bayanlarda 14.24.68 ile dünya rekoru kırmıştır.

2001’de Akdeniz oyunlarında bronz madalya elde etmiştir. 2009 yılında da İtalya’da düzenlenen oyunlarda altın madalya elde etmiştir. 11. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 10.000 metrede ikinci olarak gümüş madalya elde etmiştir. 

Berlin’de gerçekleşen 13. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda sakatlanarak yarışı tamamlayamamıştır. Ayakkabılarını ülkesinde unutan Etiyopyalı bir atlete ayakkabılarını vererek Dünya Fair Play Komitesi tarafından Dünya Fair Play Ödülü’ne layık görülmüştür. Ödülünü 27 Mart 2010 yılında almıştır.

Elvan Abeylegesse, kendi dalında dünya sıralamasında 7. sırada bulunmaktadır. 1500 metre, 3000 metre ve 5000 metre mesafelerde koşmaktadır.

Elvan ABEYLEGESSE Kimdir Hayatı Ve Başarıları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.