Sınav Kaygısından Kurtulmanın Yolları

Özellikle ilkokulun 8. Sınıfında ve lisenin son dönemlerinde öğrencileri büyük bir sınav kaygısı kaplar. Kişiler bu süre öncesinde rahat bir şekilde hareket ederken bir anda sorumlu oldukları bu sınavın süresi yaklaşınca paniğe kapılırlar. Daha önce geçtikleri dönemleri nasıl yetiştireceklerini bilemeyip, depresyona girerler. Aslında öğrenciler ortaya çıkan bu sınav kaygısı kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

osymsinavani

Uzmanların araştırarak bulduğu sınav kaygısından kurtulma yolları;

1) Kişi sınava en iyi şekilde çalışmalıdır. Sınava ne kadar iyi hazırlanırsa kaygısı da o denli azalmaya başlayacaktır.

2) Kişi kaygılarından kurtulabilmek için sürekli pozitif düşünmelidir. ‘’Yapamayacağım, yetiştiremeyeceğim, başaramayacağım’’ gibi sözcükleri lügatından silmelidir.

3) Hedefiniz ne kadar büyük olursa, kaygınızda o kadar az olur. Bu yüzden de kendinizi en üst sınırı hedefleyerek sınava girin. Ancak bu hedefinize ulaşabilecek şekilde çalışın. Sadece düşünmek, kaygıyı üzerinizden atmak için yeterli değildir.

4) Kaygılı olduğunuzu çevrenizle sürekli olarak paylaşın ve kaygılı olduğunuzu dile getirin. Arkadaşlarınızla sınav kaygısı hakkında konuşun ve birbirinizi motive edin. Böylelikle sınava dair kaygılarınızın bir kısmını üzerinizde atabilirsiniz.

5) Sürekli olarak sınava çalışmak kişiyi daha fazla kaygılandırır. Çünkü öğrencilerin birçoğu ‘’Bu kadar çalıştıktan sonra ya kazanamazsam?’’ Diye düşünür. Bu yüzden de sınava yeterince çalıştıktan sonra gezin, eğlenin ve hayatınıza yenilikler getirin. Ancak bunu çok fazla da abartmayın. Çalıştıktan sonra kendinizi ödüllendiriyormuşsunuz gibi düşünün.

6) Sınavı hayatınızın anlamı gibi düşünmeyin. Onun hayatınıza yön vermek adına sadece bir araç olduğunu; kazanamamanız durumunda bunun hayatınızın sonu anlamına gelmediğini benimsemeniz gerekir.

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.