Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2020

Dünyada Nüfusun Yoğun Olduğu Yerler ve Bölgeler

Dünyada Nüfusun Yoğun Olduğu Bölgeler, Dünyada Nüfusun Yoğun Olduğu Yerler ve Özellikleri

Dünyanın nüfusu geçmişten günümüze rakamsal olarak değişiklikler göstermiştir. Rakamsal olarak değişen dünya nüfusu belirli bölgelerde daha yoğundur. Eşit bir nüfus dağılımı olması zaten beklenen bir şey değildir. İnsanlar yaşamaya daha elverişli, ekonomik geçimin rahat olduğu bölgelerde daha yoğun olarak yaşamaktadırlar. Bu da nüfus dağılımını bölgeden bölgeye farklılaştırır. Bir ülke içindeki bir ilin nüfusu çok az iken aynı ülkenin başka bir ilinde nüfus çok daha fazla olabilir. Ülkeler bazında nüfus dağılımına bakıldığında da insanların daha ılıman iklimli bölgeleri tercih ettiği görülür. Kutuplar ya da çöller gibi uç iklimlerde çok fazla insan yaşamamaktadır.

dünya

Asya’nın güney ve güneydoğusunu da içine alan Muson Asyası, muson ikliminin görülmesi nedeniyle yaz aylarında çok miktarda yağış alır. Bol su isteyen pirinç ve çay da bu bölgenin geçim kaynaklarından biri olmuş durumdadır. Muson Asyası çok kalabalık ülkeler olan Çin ve Hindistan’ı kapsar. Bu ülkeler dünyanın en yoğun nüfuslu ülkelerindendir. Japonya ise tarımdan çok, gelişmiş sanayiyle birlikte nüfusunu artırmıştır. Bunun yanında madencilik de yapılmaktadır.

Avrupa’nın özellikle güney ve batı bölümlerinde madencilik, endüstri ve ticaret nedeniyle nüfusta yoğunlaşma görülür.

Akarsu havzaları verimli toprakları ve sulama imkanları nedeniyle her zaman tarım için  en uygun topraklar olmuştur. Dünyada büyük akarsu havzaları olan Ganj, Nil, İndus, Fırat nehirlerinin toprakları için de aynı durum söz konusudur. Bu nedenle bu bölgelerde yoğun nüfus bulunur. Ancak her akarsu havzası da insanlar tarafından tercih edilmez, iklim şartları da çok önemlidir. Dünyanın en sıcak yerlerinden olan Amazon ve Kongo nehirlerinin havzalarında çok fazla nüfus yığılımı olmaz. Ilıman kuşaktaki akarsu havzaları özellikle tercih edilir. Tuna, Ren ve Fırat nehirlerinin havzaları da buna paralel olarak yoğun yerleşimin görüldüğü bölgeler arasındadır.

Amerika’nın özellikle kuzey kısmında yoğun sanayi faaliyetleri, tarım olanakları, okyanus kenarı olması nedeniyle ılıman iklim şartları ve ulaşım ağının gelişmiş olması gibi faktörler nedeniyle büyük bir nüfus yaşamaktadır.

Dünyada Nüfusun Yoğun Olduğu Bölgeler Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz