Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Dünya Sanayi İşçileri Birliği (IWW)

Dünya Sanayi İşçileri Birliği Nedir

Dünya Sanayi İşçileri Birliği (Industrial Workers of the World-IWW), 1905’te Chi­cago’da kurulan radikal işçi örgütüdür. Ameri­kan İşçi Federasyonu’nun (AFL) kapitaliz­mi benimseme ve vasıfsız işçileri iş kolu sendikalarına almama gibi politikalarına karşı çıkan 43 işçi grubunun temsilcilerince kurulmuştur.

IWW’nin kurucuları arasında Batı Maden­ciler Federasyonu’ndan William D. Haywo- od, Sosyalist İşçi Partisi’nden Daniel De Leon ve Sosyalist Parti’den Eugene V. Debs bulunmaktaydı. Birlik 1908’de biri amaçla­rını siyasal eylem yoluyla gerçekleştirmeyi savunan, öteki ise siyaseti bir yana bırakıp genel grev, boykot, sabotaj gibi eylemleri seçen iki hizbe bölündü. Hayvvood’un ön­derliği altında yönetimi ele geçiren ikinci hizip, IWW’yi işçilerin üretim araçlarının denetimini üstlenmesini savunan devrimci bir örgüte dönüştürdü. IWW’nin bu dö­nemde izlediği taktikler çoğu kez tutuklan­malara ve kamuoyunda büyük yankılara yol açtı. 1915’te tartışmalı bir cinayet davasında 10 günlük bir yargılamadan sonra idam edilen Joe Hill, işçi hareketinin bir şehidi ve kahramanı oldu. Örgüt en büyük başarıları­nı Kuzeybatı eyaletlerindeki madencilik ve kerestecilik sanayilerinde elde etti.

IWW, ABD’nin I. Dünya Savaşı’na katıl­masına karşı çıkan tek işçi örgütüydü. Savaş sırasında da önderleri Batı eyaletlerinde bakır üretimini durdurmak için çalıştı. Bu­nun üzerine federal hükümet, yeni çıkarılan Sabotaj ve Casusluk yasalarına dayanarak, aralarında Hayvvood’un da bulunduğu IWW önderlerinden bazılarının yargılanarak çe­şitli hapis cezalarına çarptırılmasını sağladı. IWW, savaş sonrasında ABD’de gelişen radikalizm karşıtı ortamda eyalet yönetim­lerinin çeşitli baskı ve soruşturmalarıyla karşı karşıya kaldı. 1925’e gelindiğinde IWW’nin üye sayısı yok denecek kadar azalmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz