Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Dünya Sadece İnsanların Üzerinde Yaşadığı Topraktan Mı Oluşmuştur

Dünya sadece insanların üzerinde yaşadığı topraktan mı oluşur hakkında bilgi kısaca, Dünya sadece insanların üzerinde yaşadığı topraktan mı oluşmuştur

dünya üzerinde yaşadığımız topraktan ibaret değildir. Her biri farklı özelliklerden oluşan beş ayrı katman dünyayı oluşturur. Bu katmanlardan bizim çıplak gözle görebildiklerimiz hava, su ve kara katmanlarıdır. Bunlar dışında yer alan magma ve çekirdek katmanları dünyanın daha derin katmanlarında, yer kabuğunun altında yer aldığı için çıplak gözle gözlemleyemeyiz.

Hava Katmanı: Dünyanın çevresini saran ve atmosfer olarak da adlandırılan gaz tabakasına hava katmanı adı verilir. Canlılığın devamı bu gazların ve bu tabakanın varlığına bağlıdır. Oksijen, su buharı ve daha birçok gaz hava katmanı içinde bulunur. Ayrıca dünyayı saran bu tabaka, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı dünyayı korur.

Kara Katmanı: Canlıların üzerinde yaşadığı katmana kara katmanı adı verilir. Kara katmanı çerçevesinde dağlar, ovalar, denizlerin dibindeki kara parçaları kara katmanına dahildir. Toprak ve kayaç gibi maddelerden oluşmuş olan yer kabuğu tüm canlıları barındırır.

Su Katmanı: Dünya üzerinde gözle görebildiğimiz ya da göremediğimiz ve yerin altında kalmış su kaynaklarının tümü su katmanını oluşturur. Su tüm canlıların en önemli ihtiyaçlarından biridir. Ve dünya da buna uygun şekilde dörtte üçü suyla kaplı olarak oluşmuştur. Su katmanı içinde birçok canlı da yaşama imkanı bulur.

dunya-sadece-topraktan-mi-olusur-katmanlar

Dünya Sadece İnsanların Üzerinde Yaşadığı Topraktan Mı Oluşmuştur Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz