Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Okulda Uymanız Gereken Kurallar Nelerdir Açıklayınız

Okulda uyulması gereken kurallar nelerdir açıklamalı hakkında bilgi kısaca, Okulda uymanız gereken kurallar nelerdir açıklayınız

Her alanda olduğu gibi okulda da uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Bu kuralları nedenleriyle birlikte inceleyelim.

Sınıfa giriş çıkışlarda öğrenciler tekli ya da ikişerli sıra halinde olmalıdır. Bir sıra oluşturmadan sınıflara girmeye ya da çıkmaya çalışılırsa kapılarda yığılma olur ve kimse rahat bir şekilde çıkamaz. Bu nedenle bazı problemler baş gösterebilir. Bazı öğrenciler böyle bir kargaşadan zarar görebilir, yaralanmalar olabilir.

Okul bir eğitim yuvasıdır ve bu nedenle okulda, sınıflarda yüksek sesle konuşulmamalıdır. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve çalışanların okulda daha rahat zaman geçirebilmesi için gürültüden uzak bir ortam oluşturulması gerekmektedir. Herkesin yüksek sesle konuştuğu bir okulda büyük bir gürültü ortaya çıkar ve işitme ile ilgili problemler ortaya çıkabilir.

Okul içinde ve sınıflarda koşulmamalıdır. Okul içinde koşulduğunda bazı kazalar görülebilir. Ayrıca koşma sırasında yerden de çok fazla toz kalkacağı için toza maruziyet oluşur. Toz da insan sağlığı için faydalı bir etken değildir ve bazı insanların rahatsızlanmasına neden olabilir.

Okullar öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer çalışanların bir arada bulunduğu bir yuvadır. Herkes nasıl kendi evini temiz tutuyorsa okul da aynı şekilde temiz tutulmalıdır. Yerlere çöp atılmamalıdır ya da tükürülmemelidir. Tükürük nedeniyle bazı mikroplar başkalarına da aktarılabileceği için istenmeyen bazı durumlar ortaya çıkabilir.

Okul içerisindeki eşyalar devletin sağladığı imkanlar ile elde edilmiş eğitim araçlarıdır ve kamu malıdır. Okul eşyalarına zarar verilmemelidir. En küçük okul eşyasından, sıralara ve dolaplara kadar tüm eşyalar özenle kullanılmalıdır. Okuldaki eğitimin yıllar sonra da devam edeceği ve o zamanki öğrencilerin de bu eşyaları kullanmak durumunda kalacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu eşyalar vatandaşlardan alınan vergiler sayesinde okullara kazandırıldığı için okuldaki eşyalara verilen zararlar yine vatandaşların zararı haline gelecektir.

Ders sırasında derste olan ya da olmayan öğrenciler, dersteki diğer öğrencilere saygı göstermeli ve gürültü yapmaktan kaçınmalıdır. Gürültü yapılan bir sınıfta eğitim öğretimin kalitesi ve verimi de düşeceğinden gerçekten öğrenmek isteyen insanların dersi anlaması engellenmemelidir.

Saygı, bir arada yaşayan insanlar arasında önemli bir davranıştır. Okuldaki öğrenciler de zamanlarının çoğunu okulda bir arada geçirdikleri için hem birbirlerine karşı küçük büyük demeden saygılı olmalıdır hem de öğretmenlerinin sözünden çıkmamalıdır, onlara da saygıda kusur etmemelidir. Görevlilere kaba davranılmamalıdır.

Okul idaresi tarafından belirlenen kılık kıyafet düzenine uyulmalıdır.

Her öğrenci kendi sınıfını temiz ve düzenli tutmalıdır. Dağılmış sıralar okuldan çıkmadan önce düzeltilmeli ve yerlerdeki çöpler toplanmalıdır.

Okulda Uymanız Gereken Kurallar Nelerdir Açıklayınız Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gül kaya dedi ki:

    diyorum ki : çok güzel bir ödev

    1. yok dedi ki:

      benim istediğim bilgi dğil ben eğitime kuralları arıyorum

Yorum Yaz