Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Doğu Anadoludaki Geçim Kaynakları Nelerdir

Doğu anadolunun geçim kaynakları hakkında bilgi kısaca, doğu anadoludaki geçim kaynakları nelerdir?

Doğu Anadolu bölgemiz dağlık bir alandır. Engebeler ve yer şeklinin bozukluğu tarım alanlarının dar kalmasına neden olmuştur. Ayrıca burada karasal iklim hakimdir. Karasal iklimde tarım mevsimi kısadır. Tüm bunlara rağmen buğday, arpa, şeker pancarı, tütün, pamuk ve kayısı yetiştirilebilmektedir.

Hayvancılık buradaki esas geçim kaynağıdır. Ancak daha çok mera hayvancılığı yaygın olduğundan umulan gelir sağlanamamaktadır. Kıl keçisi ve koyun dışında büyük baş hayvancılık daha yaygındır.

Türkiye ekonomisindeki esas önemli yeri madencilik olan Doğu Anadolu bölgesinde bakır, demir, krom, kurşun, çinko, linyit, kaya tuzu, oltu taşı ve soda çıkarılmaktadır.

Bir önemli ekonomik katkısı da elektrik enerjisi olan bölgenin Türkiye’nin enerji ihtiyacının 1/3 kadarını sağladığını söyleyebiliriz. Buna ek olarak en az elektrik de bu bölgede tüketilmektedir.

Kış sporu, doğa güzellikleri, tarihi eserleri ve kaplıcaları ile de turizm açısından potansiyel zenginliği bulunan fakat ulaşım zorluğu ve tanıtım yetersizliği sebebiyle turizm gelişmemiştir.

       Doğu Anadoludaki Geçim Kaynakları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz