Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

inebahtı deniz savaşı ne zaman ve kimler arasında olmuştur?

İnebahtı deniz savaşı hakkında kısa bilgi, inebahtı deniz savaşının önemi. İnebahtı deniz savaşı ne zaman ve kimler arasında olmuştur?

İnebahtı deniz savaşı hangi ülkeler arasında ve hangi tarihte gerçekleşti gibi soruların cevabını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. İnebahtı Deniz Savaşı 1571 yılının 7 Ekim’inde Osmanlı ordusu ile haçlıların ordusu arasında meydana gelmiş bir deniz harbidir.

Don Juan’ın komuta ettiği haçlı ordusunda Venedik, Ceneviz, İspanya, Malta, Papalık ve diğer İtalya devletlerinin olan gemiler vardı. Osmanlı deniz kuvvetlerinin komutanlığını ise Pertev Paşa ve Uluç Ali Paşa yapıyordu ve onlardan savunma istenmesine rağmen kaptan-ı derya Ali Paşa saldırı emri vermiştir.

İki deniz kuvveti Kuzey Mora’da, Orta Yunanistan ve Karlıeli’nin güney kesiminde yer alan İnebahtı Körfezinde 7 Ekim 1571 günü çarpıştılar. Bu karşılaşmanın ardından Ali Paşa ve beraberindeki askerler yaşamlarını kaybetmiştir.

Osmanlı deniz kuvvetleri beklenmedik bir darbe karşısında bir çok gemisini kaybetmiştir. Savaş sonucunda büyük bir başarı örneği sergileyerek gemilerini batmaktan kurtaran Uluç Ali Paşa Sokullu Mehmet Paşa tarafınca Kaptan-ı Derya’lığa atanmıştır.

Sokullu’dan yeni bir donanma meydana getirmesi istendi. Bunu yapmak için bir çok malzeme gereksinimi olduğunu, kısa bir sürede yapılamayacağını belirten Uluç Ali Paşa’ya Sokullu şu yanıtı verdi; ” Bütün donanmanın demirleri gümüşten, halatları ibrişimden, yelkenlerini atlastan yapabiliriz. Hangi geminin malzemesi yetişmezse gel benden al”. Bu cevap ile Osmanlı Devleti’nin o dönemde nasıl güçlü olduğu da ortaya koyulmuştur.

İnebahtı deniz savaşı ne zaman ve kimler arasında olmuştur hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz