Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Daktiloyu Kim Buldu Daktilonun İcadı

Daktilonun icadı, daktiloyu kim buldu

Daktilo Ne Zaman Bulundu

Hepimizin genellikle ilk kez devlet dairele­rinde gördüğümüz, böyle kolu “Şrankkk!” diye çekildiğinde insanı yerinden sıçratan devasa yazı yazıcılar. “Baba bu ne?”, “Daktilo kızım korkma, ısırmaz.” denilen şey.

Klavye aracılığıyla mürekkepli bir sistemin harekete geçip yazılar yazdığı, yazı yazmayı kolaylaştıran, kalemi emekliye ayıran bir alet­tir kendisi. İlk kez 1829 yılında William Austin Burt isimli mucit tarafından yapılmıştır. İlk adı “tipograf” olan bu yazı aleti, elle yazsanız daha hızlı yazabileceğiniz bir ağırlıkta çalışıyordu. Diyelim bir nüfus kayıt örneği alacaksınız, bu tipograf vasıtasıyla evrakı yazmaya başlayan kişi nüfus kayıt örneğini cenazeye anca yetiştirebi- liyordu. Yani öyle de uyuntu bir şeydi. “Bu ne be? Kalemin gözünü seveyim!” dedirten bu ilk örneğinden sonra yapılanlar da pek bir işe yara­madı. Aradan tam kırk sene geçti. 1868 yılına erişildiğinde Sholes isimli bir mucit ilk pratik daktiloyu yaptı. 1878 yılında ise Remington, dikiş makinesinin üzerine yerleştirdiği ve pedal­la çevrilip çalıştırılan bir daktilo yaptı. Gülmeyin.

daktiloAdam o kadar yapmış. Bu en son yapılanı da harfleri dana kadar ve silik yazınca, ayriyeten ebat­ları da öküz kadar olunca çok pahalıya patladı ve piyasaya sürülmedi.

Daha önce Sholes’in yap­tığı daktiloyu inceleyen Edi­son, “Dur ben bunun elektriklisini yapayım…” diyerek kollan sıvadı ve çubuğunun elektromık­natısla hareket ettiği elektrikli daktiloyu bularak 1872 yılında patentini aldı. Remington, Royal- Smith gibi Amerikan firmalarının yanında, İtal­yan Olivetti, Alman Olympia, Adler ve Triumph ve İsveçli Facit firmaları daktilolardaki kusurları zamanla en aza indirerek bugün kullanılmakta olan daktiloya benzeyen makineler yaptılar.

Zaman içindeki uzun uğraşlardan sonra 1930 yılında elektrikli daktiloların seri üretimine baş­landı.

Daktilonun İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nehir dedi ki:

    Ders zamanı na bayıldım çok güzel bir site

Yorum Yaz