Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Cuma Namazının Diğer Namazlardan Farkı

Cuma Namazının Diğer Namazlardan Farkı Nedir

Sadece cuma günü kılınır. Dört sünnet, iki farz, dört son sünnet olmak üzere icra edilir. Toplam on rekattır. Öğle ezanının okunmasıyla Cuma namazı başlar. Önce dört rekatlık ilk sünnet kılınır. Ardından hoca hutbe okumak için minbere çıkarken, müezzin caminin içinde ezan okur. Hutbede hoca cemaati dini ve manevi konularda bilgilendirici sözler söyler. Ardından imam hutbesini tamamladıktan sonra cumanın farzı cemaatle birlikte kılınır. Cuma namazını kılmaya niyet ederken “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının salat-ı farzını kılmaya, uydum hazır olan imama” denir. Farzdan sonra son sünnet kılınır ve Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cumanın farzını imam kıldırır. Normal namazlarda olduğu gibi önce biz Subhaneke duasını okuyup Euzu besmele çektikten sonra imam Fatiha Suresi’ni ve ardından gelecek bir sureyi okur. Farzın kılınışında diğer namazlardan bir fark yoktur.

Cuma namazı öğle namazı yerine geçtiği için Cuma namazını eda eden bir kişinin öğle namazı kılmasına gerek yoktur. Ancak isteyenler “zuhr-i zahir” adıyla dört, vakit namazının son sünneti olarak da iki rekat namaz kılabilir.

Cuma namazına hastalar, bedensel engelliler, yolculukta olmayanlar, özgür ve aklı yerinde olan bütün Müslümanlar’ın katılması farzdır.

Cuma Namazı İle Diğer Namazlar Arasındaki Fark Konusunda Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. SAKARYALI dedi ki:

  FARK NE BURADA BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM İKİSİDE FARZ NAMAZ İSE NEDEN CUMA GÜNLERİ DOLUYOR CAMİ … BENİM ANLADIĞIM KADARIYLA CUMA NAMAZI DİĞER NAMAZLAR GİBİ TEK KILINAMADIĞI İÇİN İNSANLAR CUMA NAMAZINA CAMİYE GİDİYOR ODA TEK KILINABİLİR OLSA YİNE CAMİYE GİDEN OLMAYACAK ANLAŞILAN YANLIŞ MI DÜŞÜNÜYORUM

 2. Ardıl dedi ki:

  Hiç güzel anlayamamıştım

 3. Anonim dedi ki:

  Sen bize cumada ne yapılır onu anlatmış sın

 4. emre dedi ki:

  Hiç güzel antmamissiniz

 5. Adınız.. dedi ki:

  Birleş=birşey

 6. Adınız.. dedi ki:

  Çünkü ezan değil ezandan daha farklı birleş okunuyormuş ama adını unuttum

 7. Adınız.. dedi ki:

  Bende merak ettim

 8. Adınız ... dedi ki:

  Ezanın amacı bir duyudur. Müğminleri namaza davet etmektir. Fakat bir de cami içinde ikinci ezan okunur. Bu ikinci ezanın amacı nedir?

  1. davut dedi ki:

   sadece erkeklerde kamed okunuyo bence o

Yorum Yaz