Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Çocukların Düzenli ve Dengeli Beslenmesine Dikkat

Tüm anne ve babalar çocuklarının sağlıklı beslenmesini ister. Ailelerin küçük yaşlardaki çocuklarına fazlaca gıda aldırarak kilolu bir çocuk olmasını istemelerinin temel nedeni sağlıklı bir çocuk olacağına inanılmasıdır. Çocukların ileriki yaş gruplarında zihinsel gelişimini üst seviyeye çıkartmak için dengeli ve düzenli beslenmelidir. Şunu da belirtelim ki aşırı gıda takviyesi alarak dengesiz beslenen bir çocuk ileriki yaşlarında şeker hastalığı, şişmanlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu tür sorunların olmaması için çocukların dengeli ve düzenli beslenmelerine dikkat edilmelidir.

kahvalti

Yeni doğmuş bir çocuğa doğumdan sonra en az 6 ay boyunca sadece anne sütü verilmelidir. Çünkü anne sütü ile beslenen bir çocuk hızlıca zihinsel ve bedensel olarak gelişir. Ayrıca anne sütü sayesinde çocuğun bağışıklık kazanması sağlanarak çocuğun yakalanacağı çocuk hastalıklarına karşı risk en az seviyeye indirilmiş olur. Altı ay sonra çocuğa anne sütü verilmeye devam edilse bile yeterli olmayacaktır. Bunun için anne sütünün yanında ek gıdaların da çocuğa verilmesi gerekir. Püre haline getirilmiş meyve ve sebzeler, şekerli besinler, muhallebiler bu aylarda çocuğa verilebilir.

12 Aylık bebeklerin beslenme evrelerinde ise yine püre haline getirilmiş besinlere azar azar tuz, biber, baharat vs atılarak yedirilir. Ayrıca uzmanlar tarafından 12 aylık bebeklerin et yiyebileceklerini belirtmektedir.

Özellikle 1 yaşından 5 yaşına kadar olan çocuklarda anne sütü kesilmelidir.  Bir çocuğa en ideal anne sütü 2 yaşına kadar verilebilir. Artık çocuğun düzenli ve dengeli beslenmesine dikkat edilmelidir. Çocuğun karbonhidrat, vitamin, protein ve su içtiğine bakılmalıdır. Çocukların beslenmesi için süt ürünlerinin, meyve-sebzelerin, yumurtanın, etin düzenli alınması devamlı kontrol edilmelidir.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ayten Yılmaz dedi ki:

    Bizzat ben çocuğumun beslenmesiyle birebir ilgileniyorum, çünkü oğlumu seviyorum

Yorum Yaz