Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Burjuva ne demek

Burjuva nedir hakkında kısa yazı. Burjuva ne demek

Burjuva nedir ve özellikleri nelerdir gibi soruların cevabını bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Orta çağ zamanında şehirde yaşayıp ticaret ile yaşamını sürdüren varlıklı toplum kesimine burjuva denir.

1569 senelerinde Fransa’da orta halk kesimi anlamında kullanılmıştır. Bu sözcüğün aslı Latincede burgus (kale burcu) anlamına gelir.

Orta Çağ döneminde belirli bir toprağın sahibi olmak zenginliğe giden yolda önemli bir aşamadaydı. Toprak sahipleri toplum içinde asil sınıfta kabul edilirdi.

Burjuva sınıfındaki insanların ise idarede sözleri geçmezdi. Ancak bu toplum kesimi Rönesans ve Reforma önderlik ederek Fransız Devriminin ortaya çıkışını kolaylaştırmışlardır. Bu sayede idarede de sözleri geçmeye başladı.

Burjuva kelimesinin sözlük anlamı ise kentli demektir. Burjuva kesiminin oluşmasının ardından bir çok toprakta yeni kentler yapılmıştır. Bu kentlerin de yapılmasında burjuva sınıfının büyük bir rolü vardır.

Ticari ağları ilerletip güçlendirerek bazı limanlarda insanları görev aldırarak limanların etraflarında yerleşme alanları kurarak liman şehirlerinin yapılmasına önderlik etmişlerdir.

Burjuva ne demek hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz