Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Pankreas nedir ne işe yarar

Pankreas nedir kısaca hakkında bilgi. Pankreas nedir ne işe yarar

Pankreasın ne olduğunu ve ne işe yaradığını, vücudumuzda nerede yer aldığını bu yazımız ile öğrenebilirsiniz.

Pankreas bezi vücudumuzda gövde kısmında, mide ile onikiparmak bağırsağı arasında bulunur, yaprak şeklindedir. İçerdiği sindirim ile ilgili enzimleri bir kanal aracılığıyla onikiparmak bağırsağına döker.

Bu görevine ek olarak kana insülin ve glukagon hormonlarını salan bir endokrin bezdir. İnsülin hormonu hücrelere kandan şekerin geçişini arttırır. Bu nedenle kan şekerini düşürür.

Glukagon hormonu ise hücrelerimizde depolanan şekerin kana geçişini arttırır. Yani insülin hormonuna ters etkili bir görevdedir.

Pankreasın hormon üreten ve salgılayan hücreleri diğer enzim salgılayan hücrelerin arasında yayılmış adacıklar biçimindedir.

Bu şekillerinden dolayı Langherhans adacıkları ismini almışlardır.

Langherhans adacıklarının insülin üreten hücrelerine beta hücreleri, glukagon üreten hücrelerine ise alfa hücreleri denir.

Beta hücreleri bazı insanlarda yeterince görev yapamaz ve bu sebeple kandan hücreye yeterli şeker geçişi olmadığı için kan şekeri yükselir. Böyle durumlarda diyabet hastalığı meydana gelir. Diyabet hastası olan kişilerin hücreleri yeterli şeker miktarına sahip olmadığı için enerjilerini yapılarında bulunan proteinleri karbonhidrata dönüştürerek elde ederler ve bu kişide zayıflamaya neden olur.

Pankreas nedir ne işe yarar hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz