Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Bugünün Saraylısı Roman Özeti

Merak Edenlere Bugünün Saraylısı Roman Özeti

Refik Halit Karay imzalı Bugünün Saraylısı Romanını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Roman; Fakir bir ailenin zamanla zenginleşmesiyle hayatının nasıl değişim gösterdiğini ve neler yaşadığını anlatmaktadır. Okuyucuda, içeriğindeki sürükleyici olaylarla merakta uyandıran ve bir çırpıda bitirme isteği yaratan bir kitaptır. Okuyucu kitapla birlikte olayları kendi yaşıyormuş gibi hissedecek yeri gelecek düşünecek yeri gelecek üzülecektir.

Kitabın Özeti;

Ata Bey, Sedefinciler isimli şirkette ambar memurluğu görevi yapıyordu. O sıralarda İstanbul’un küçük semti Gedikpaşa’da ailesiyle ikamet ediyordu. Bir gün Ata bey’e kaçakçılık yapan uzak bir akrabasından bir telefon gelir. Telefondaki akraba kızını İstanbul’a bir süre kendilerinin yanında kalması için yollamak ister. Bu isteğin kabul edilmesinin üstüne aile bireyleri pek hoşnut olmamıştır. Ancak Ayşen isimli genç kızın getirdiği hediyelere sevinerek biraz yumuşamışlardır. Ayşen’in geldiği ilk günler hoş karşılanır. Genç kız gezmelere götürülür. İstanbul tanıtılır. Aile bireylerinden hoşnut olmayanların bile artık yüzü gülmektedir Çünkü o genç kızla beraber eve zenginlik gelmiştir. Herkesin istedikleri alınır ev yenilenir. Bu imkanları gören ev bireyleri artık Ayşen’in hep kendileriyle kalmasını isterler. Ayşen çok güzel ve alımlı bir kızdır. Bir gün plaja gidilir ve orada Ata Bey’in patronunun oğlu Rüştü’yle karşılaşılır.  Rüştü’de Ayşen’den etkilenmiştir. Hatta bu etkileşim yüzünden Ata Bey’le samimi bir ilişki içerisine girmiştir. Ayşen’in babası Yaşar da gönderdiği haberle İstanbul’a yerleşeceğini söyler. Bu zenginliğin kaynağının da oraya geleceğini öğrenen aile iyice heyecanlanır ve bir yandan da hayaller kurmaya başlar. Hatta o sıralarda Ata Bey’in  Damadı Atıf bile, Ayşen’den etkilenir. Bir süre sonra babasının da geleceğini düşünen genç kız Taksim’de cadde üzerinde lüks bir apartman dairesi tutar. Ancak babası  işleri dolayısıyla İstanbul’a gelemez. Bu sayede tutulan evde tek yaşayamayacak olan genç kızla birlikte Ata Bey ve karısı Üftade Hanımda o eve taşınırlar. Eski evlerini ise kızı ve damadına bırakırlar.

Artık onlarda lüks bir hayatın içerisindedirler. Ancak, Üftade Hanım her zaman bu zenginliklerin geçici olduğunu düşünerek bu lüks sosyete hayatında kendisini ait hissetmez. Bir yandan da Ata Bey,Ayşen ile birlikte çok lüks restaurantlar da yemek yer, lüks davetlere birlikte katılır, en pahalı mekanlardan alışveriş yapar. Bu esnada Ayşen’den etkilenenler artar. Patronun oğlu Rüştü’nün ardından Amerikan elçiliğinde görev yapan Mr.Thomas da Ayşen’e abayı yakmıştır. Fakat Rüştü boş durmayıp ,Ata Bey’le ilişkileri sıkılaştırmıştır. Birlikte davetlere,yemeklere gidiyorlardır. Bu girişimin altında yatan etken ise pek tabii Ayşen’e yakın olmaktır. Ata Bey ambar memurluğundan daha yüksek bir mevkiye alınmıştır. Damadı da memurluğu bırakmış ve ticarete girerek iyi paralar kazanmaya başlamıştır. Tüm bunların hepsi Ayşen sayesindedir. Ayşen’e hissi münasebet besleyenlerden biri de konsolos Faruk Senai olmuştur. O da Ayşen’e yakın olmak onun kalbini çalmak için her tür inceliği sergilemiştir. Ayşen tüm bu camianın nasıl olduğunu anlamıştır.  Herkesi peşinden koşturuyor ama sevgisini vermiyordu. Herşeyini çok sevdiği dayısına anlatıyordu. Ayşen’in aşıkları peşini bırakmayıp aksine daha çok üzerine düşmeye başlamışlardı. Bir gün Dolmabahçe Sarayı’nda verilen bir davette Ata Bey’in mantosu başka birininkiyle karışır ve mantonun bulunması amacıyla gazeteye ilan verirler. Mantosu karışan kişi, Reveyha Paşa adında bir Mısır prensi çıkar. Ve oda Ayşen’e aşık olur. Bu sefer Ayşen’de ondan etkilenir. Tüm diğer aşıklarını bir şekilde reddeden Ayşen, Reveyha Paşa ile yurt dışında izdivaç yapar. Böylece Ayşen Mısır hanedanına girer. Ardında ise ümitleri kırılmış birçok kişiyi bırakarak. Ayşenin gidişinden sonra anlar ki Ata Bey de onu sevmektedir. Ayşen zengin, mutlu bir yaşam sürer. Fakat ömrünün sonuna dek Ata Bey kalbinde Ayşenin sevgisini taşır.

Bugünün Saraylısı Roman Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. tamara dedi ki:

  evet roman cok guzel amma aysen insallah film cok pis gitmez

 2. fatma dedi ki:

  bugünün saraylısı dizisini severek izliyorum fakat burda anlatılan özet doğruysa bu dizinin romanla uzaktan yakından alakası yok…yazık…

 3. buse dedi ki:

  Roman ile dizinin bir alakası yok. Kitapta aysen istanbulu kendine hayran bırakan sarısın bir kız ve deyısı ataya ilgi duyuyor. Filmde ise kız esmer, çirkin. Aydıca dayı değil ata bey diyor. Olaylarda çok farklı..

 4. Anonim dedi ki:

  ben de size katılıyorum film çok farklı filmde ata ayşenin babası ama burda sevgilisi diye geçiyor

 5. sinem dedi ki:

  rüştü kim burda

  1. buse dedi ki:

   Atanın patronunun oğludur. Babasına Sedefincizade denmektedir. Çok yakışıklı uzun boylu ve zengin birisidir.

 6. elif dedi ki:

  çok gzl ama bunun bir dizisi var dizide çok farklı bnce dizide daha gzl

 7. mine diyor ki dedi ki:

  dizi çok güzel

 8. Sam dedi ki:

  Romanin ozeti dili gecmis,misli gecmis .genis zaman dilimlerinde anlatilsa da anlasilir bicimde ozetlenmis..Tesekkurler

 9. sevka dedi ki:

  romanla dizinin alakasi yok gibi… cok farkli…

 10. Can Ulukan dedi ki:

  Benim görüşüm bu sitedeki özet fazlasıyla etkileyici ve iyi olmuş. Yazan veya özetleyenin ellerine sağlık. Çok teşekkürler.

 11. Esra dedi ki:

  Bugünün saraylısı romanı konusu çok güzel bence, şu anki bugünün saraylısı dizisinde sanki bunu çok iyi yansıtamıyorlar ama yine severek izlediğim bir dizi. Tavsiyem romanı mutlaka okuyun.

Yorum Yaz