Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
B1 Vitamini Ne İşe Yarar Faydaları - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

B1 Vitamini Ne İşe Yarar Faydaları

B1 Vitamini Faydaları, B1 Vitamini Ne İşe Yarar

Uzmanlar tarafından tiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini vücudun enerji metabolizmasında görev yapmaktadır. B1 vitamininin  vücutta  protein sentezi yapma, beyin ve sinir sistemindeki birçok hayati fonksiyonu yürütme gibi çok önemli görevleri vardır.

Vücutta B1 vitaminin eksikliği halsizlik, sinirlilik, dikkatsizlik, yorgunluk, depresif bozukluklar gibi pek çok soruna sebep olabilmektedir. Ayrıca B1 vitamini sinir sisteminin de sağlıklı olması ve kusursuz çalışabilmesi için de oldukça gereklidir. B1 vitaminin eksikliği bazen hafıza sorunlarına da yol açabilmekte hatta aşırı eksiklik beriberi hastalığına sebep olabilmektedir.

Vücut depolanan proteinleri B1 vitamini aracılığıyla kullanır. Ayrıca B1 vitamini karbonhidratlardan enerji üretir.Bununla birlikte b1 vitamini beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi üzerinde de önemli rol oynar. B1 vitamini kan hücrelerinin oluşumu ve dolaşım sisteminin sağlıklı olması açısından da gereklidir. Depresif bozukluklar, huzursuzluk, kas zayıflığı, konsantrasyon zorluğu, hafıza zayıflığı, çabuk sinirlenme, ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluk, kalp çarpıntısı ve kabızlık B1 vitamini eksikliğinin temel belirtileridir.

B1 vitamini eksikliğinde kullanılacak temel gıdalar ise buğday, baklagiller, ıspanak, Brüksel lahanası, badem, ceviz, fındık, yulaf, mısır, pancar, karaciğer ve böbrektir.

B1 Vitaminin Faydaları Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781