Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Arıcılık Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Arıcılık bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Arıcılık Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Arıcılık Bölümü Tanıtımı:

Arıcılık programının amacı, bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, muhafazası, pazarlanması ve teknolojisinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir. Arıcılık teknikerleri, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı Zirai Araştırma Enstitülerinin, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilecekleri gibi özel sektöre bağlı arı yetiştirme birimlerinde çalışabilirler veya kendileri arıcılık yapabilirler.

Programın amacı: Bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, muhafazası, pazarlanması ve teknolojisinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Arıcılık programında zirai botanik, analitik kimya, zooloji ve arının zoolojideki yeri, arı ekolojisi, bal ve bal teknolojisi, balmumu, polen, arısütü, propil üretimi, işleme ve muhafaza yöntemleri, bilgisayar ve programlama gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Arıcılık programından öğrenim görmek isteyenlerin biyolojiye, özellikle zoolojiye ilgi duymaları, açık havada çalışmaktan hoşlanan, girişimci kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Arıcılık programında mezun olanlara “Arıcılık Teknikeri” ünvanı verilir. Arıcılık teknikeri ziraat mühendisinin gözetim ve denetimi altında arıların bakımı, ırklarının geliştirilmesi, bal, balmumu, polen ve arısütü ürünlerinin üretilmesi ve pazarlanması gibi işleri planlar ve yürütür.

Çalışma Alanları: Arıcılık teknikerliği, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı Zirai Araştırma Enstitülerinin arıcılık bölümlerinde, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilecekleri gibi özel sektöre bağlı arı yetiştirme birimlerinde çalışabilirler veya kendileri arıcılık yapabilirler.

Arıcılık Nedir, Arıcılık Ne İş Yapar, Arıcılık Maaşları, Arıcılık İş İmkanları, Arıcılık İş Çalışma Alanları, Arıcılık Mesleği Hakkında Bilgiler, Arıcılık Bölümünün Geleceği, Arıcılık Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Arıcılık Bölümü Tercih Edilir mi, Arıcılık Tanıtımı, Arıcılık Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Arıcılık Mezunları Ne İş Yaparlar , Arıcılık Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Arıcılık İş Bulma Durumu

> Arıcılık Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Nu işte gelecek varmı maşı ne kadar dır?

  2. Mustafa dedi ki:

    Açık üretim işletme mezunuyum arıcılık üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum bu mğmkünmüdür hangi üniversitede yapılabilir İstanbulda oturuyorum

  3. Mustafs dedi ki:

    Açık üretim işletme mezunuyum arıcılık üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum bu mğmkünmüdür hangi üniversitede yapılabilir İstanbulda oturuyorum

Yorum Yaz