Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Bölümü Tanıtımı:

Sadece Gaziantep’te bulunan bu bölüm, antep fıstığının yetiştirilmesi, işlenmesi ve değerlendirilmesi konularında çalışacak ara eleman yetiştirilmesini amaçlar. Mezunlar genellikle Gaziantep yöresinde çalışma imkanı bulurlar. Yüksekokulunda bahçe bitkileri ile ilgili bilgilerde verilir.

Programın Amacı: Antepfıstığı yetiştirilmesinde karşılaşılan sorunları çözecek ve tarımsal sanayide çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi programında matematik, bapçe bitkileri yetiştiriciliği, antepfıstığı çeşitleri, fidan yetiştirme teknikleri, antepfıstığının ekolojik istekleri, antepfıstığı amaçları ve özellikleri, antepfıstığının hasat sonu fizyolojisi, hastalık ve zararlıları, antepfıstığı işleme tekniği gibi dersler kutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler:Antepfıstığı Tarım ve Teknolojisi programında okumak isteyenlerin biyolojiye, özellikle botanik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan insanlarla (özellikle çiftçilerle) iyi iletişim kurabilen bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu programı bitirenlere “Önlisan Diploması” ve “Antepfıstığı Teknikeri” ünvanı verilir. Antepfıstığı Tarım ve Teknolojisi teknikeri ziraat mühendisine yardımcı bir eleman olup Bahçe kurma aşamasında planlamanın yapılması, yetiştirilecek materyalin seçilmesi, yetiştiricilikte sorunların tespiti ve giderilmesi, Antepfıstığının işlenmesi ve pazarlanması konularında uygulamaya yönelik çalışmalar yapar.

Çalışma Alanları:Antepfıstığı Tarım ve Teknolojisini bitirenlere tarım Bakanlığına bağlı kuruluşlarda tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde ve ilgili konuda faaliyet gösteren enstitü ile özel kamu ve işletmelerinde çalışabilirler.

Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Nedir, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Ne İş Yapar, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Maaşları, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. İş İmkanları, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. İş Çalışma Alanları, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Mesleği Hakkında Bilgiler, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Bölümünün Geleceği, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Bölümü Tercih Edilir mi, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Tanıtımı, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Mezunları Ne İş Yaparlar , Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. İş Bulma Durumu

> Antep Fıstığı Tarımı ve Tek. Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. antep fıstığı dedi ki:

    antep fıstığının özellikleri antepdukkani com

Yorum Yaz