Amniyosentez Nedir Neden Yapılır

Amniyosentez nedir nasıl yapılır hakkında bilgi kısaca, Amniyosentez nedir neden yapılır

Gebelik döneminde annenin karnından sıvı alınması işlemine amniyosentez adı verilir. Hamileler bu uygulamadan oldukça çekinmektedir. Bebekte kromozom anomalilerinin olasılığını ölçmek ve aileyi olası durumlara hazırlamak için yapılan bir işlemdir.

Anne gebeliğinin yaklaşık olarak 10. haftasında iken amniyo adı verilen sıvıyı üretmeye başlar. Bebeğin hamilelik süresinde rahim duvarına temas etmemesi ve kordonun sıkışmasını engelleme gibi görevleri vardır; yani bu sıvı bir çeşit yastık görevi görür. Amniyonun bebeği besleyici özelliği de vardır. Aynı zamanda bebek bu sıvı içinde olduğu için sıvıyı yutar, ardından idrar olarak da çıkarır.

Bebeğin kromozomlarını araştırmak amacı ile yapılan amniyosentez işleminde, bebeğin içinde yüzdüğü amniyodan yeterli miktarda örnek alınmaktadır. Gebelik süresince rutin kontrollerde ve ultrasonda görülen bazı durumlarda, doktor kromozom bozukluğu hakkında bir şüpheye düşerse öncelikle ek testler yapar. Ancak bu testlerle bir problemin varlığı kanıtlanamamışsa amniyosentez yapılarak bebeğin kromozomlarının normal olup olmadığına bakılır.

AS

Amniyosentez Nedir Neden Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.