Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Akıl ve Ruh Sağlığı Nedir? Akıl ve Ruh Sağlığı İyi Olan Bir İnsanda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Akıl ve ruh sağlığı nedir vikipedi hakkında bilgi kısaca, Akıl ve ruh sağlığı nedir akıl ve ruh sağlığı iyi olan bir insanda bulunması gereken özellikler nelerdir

Akıl ve ruh sağlığı konusunda değişik tanımlamalar bulunmaktadır. Ancak genel olarak kişinin sosyal çevresi ve kendi içinde dengeli bir ilişki kurabilmesi olarak tanımlanabilir. Bir insanın akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğunun göstergesi olan bir takım özellikler göstermesi gerekmektedir.

Sonuç olarak akıl ve ruh sağlığı yerinde olan bir insanda şu özellikler bulunmalıdır:

– Kişi kendisiyle tutarlı ve normal davranışlar sergilemelidir. Sebepsiz ve uzun süreli kaygılar, üzüntüler, şüphelere sahip olmamalıdır. Normal olarak zaman zaman insan kaygılanabilir, üzüntü duyabilir. Bunlar sağlıklı bir insan olmanın göstergeleridir, bir probleme işaret değildir.

– Kişi arkadaşlık ilişkileri kurabilmeli ve ilişkilerini bir müddet sürdürebilmelidir.

– İnsanlarla uyum içinde, sevgi ve saygı çerçevesinde yaşayabilmelidir.

– Belirli durumlarda da olsa kendine güvenebilmeli ve özelliklerini mantık çerçevesinde görebilmelidir.

– Kişi toplumdaki konumunun bilincinde olmalı ve buna yönelik kendini geliştirmelidir. Kendini geliştirdiği ölçüde bundan mutluluk duymalıdır.

– Güç bir durumun içinde kaldığında güçlüğü atlatabilecek gücü kendinde bulabilmelidir. Bu durumu atlatmak üzere mücadele etmelidir ve çok küçük bir durumda bile yılmamalıdır.

– Kendi kararlarını kendi alabilmeli, kararlarının arkasında durmalı, bu kararları uygulamak için gerekli bilinci taşımalıdır.

– Toplumun genel yargılarıyla uyuşan davranışlar sergilemeli, topluma uygun inançlara sahip olmalıdır. Kendisi dışındaki düşünce ve inançlara karşı da mutlaka saygı göstermelidir.

– Sosyal bazı faaliyetlere sahip olmalı, çalışmak, spor yapmak, kitap okumak gibi bir takım faaliyetler göstermelidir.

Akıl ve Ruh Sağlığı Nedir? Akıl ve Ruh Sağlığı İyi Olan Bir İnsanda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir? Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Memq dedi ki:

    Çok iyi olmuş tşk

  2. beyza dedi ki:

    cafer git beğenmiyorsan başka siteye bak ya

  3. cafer dedi ki:

    guzelde uzun nıye degıl

Yorum Yaz