AET Hangi Yıl Kimler Tarafından Kurulmuştur

Aet hangi anlaşmayla kuruldu hakkında bilgi kısaca, Aet hangi yıl kimler tarafından kurulmuştur

Avrupa Ekonomik Topluluğu 25 Mart 1957 tarihinde İtalya’nın Roma şehrinde imzalanan Roma Antlaşması’yla kurulmuştur. Roma Antlaşması Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve İtalya arasında imzalanmıştır. Bu 6 ülkenin 25 Mart 1957’de Roma Antlaşması ile kurduğu Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun adı 1992 yılında Avrupa Birliği’ne katılmasıyla Avrupa Topluluğu olarak değişmiştir. Bu isim Maastricht Antlaşması ile kabul edilmiştir. Avrupa Topluluğu, 2009 yılında Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte fesholmuştur.

Tarihçesi

25 Mart 1957’de 6 kurucu ülke arasında imzalanan Roma Antlaşması ile Avrupa Ekonomik Topluluğu kurulmuştur. Ekonomik politikaların birbirine yaklaştırılması, bu ülkelerin düzenli bir şekilde ileriye gitmelerini ve bu sayede ülkelerin politikalarında ve gelişmelerinde istikrarın sağlanmasını amaçlamışlardır. Ayrıca ülkeler arası bağlar da daha iyi kurulmuş olacaktı.

25 Mart 1957’de imzalanan Roma Antlaşması, 1 Ocak 1958’de yürürlüğe girmiş ve gümrük birliği de oluşturulmuştur. Gümrük birliği ile ülkeler arasındaki malların gümrük vergisi ödemeden serbestçe geçiş yapabilmesi sağlanmıştır. Ancak burada amaç sadece ekonomileri birbirine yaklaştırmak değil, tarım, ulaştırma, ülkeler arası rekabetin sağlanması gibi ortak politikaların yürütülmesiydi. Bu sayede ülkeler arasında bir birlik ve bağ oluşturulacak, ekonomik birlik sağlanacak ve müşterek dış politikalar yürütülecekti.

Tüm bu amaçlar dahilinde 1 Ocak 1958 tarihinden itibaren yürürlüğe giren antlaşmaya 12 yıllık bir geçiş dönemi tanınmıştır. Bu geçiş döneminde topluluktaki üye ülkeler arasında mallar, hizmetler ve insanlar serbestçe geçiş yapabilmiştir. Tanınan bu 12 yıllık süreyle ortak politikalar ve ortak olarak yürütülebilecek faaliyetler saptanmış ve bu ortaklığın korunması için gerekli önlemler alınmıştır.

AET Hangi Yıl Kimler Tarafından Kurulmuştur Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.