Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

AET Devletlerinin Bir Araya Gelme Sebepleri Nelerdir

Aet üye devletler hakkında bilgi kısaca, Aet devletlerinin bir araya gelme sebepleri nelerdir

AET yani Avrupa Ekonomik Topluluğu Roma Antlaşması ile 25 Mart 1957 tarihinde kurulmuş oldu. Topluluğu oluşturan 6 kurucu üye ülke için bu topluluğun birtakım amaçları vardı. Bu amaçlar bu ülkelerin ekonomik politikalarını daha yakın doğrultuda tutmalarına, uyum halinde bir ekonomik planlama yürütmelerine, dengeli ve ileriye yönelik bir istikrar sağlanmasına, gelişme gösteren bir plan uygulanmasına yönelikti.

Roma Antlaşması’nın 1 Ocak 1958’de yürürlüğe girmesiyle bu topluluğa üye ülkeler arasında bir gümrük birliği oluşturulmuştu. Gümrük birliğine göre bu ülkeler arasında ticareti yapılan mallar hiçbir gümrük vergisi ödemeden ülkelere geçebilecekti. Roma Antlaşması’nın sadece ticari ve ekonomik değil, tarım, ulaştırma, politika gibi ortak planlamaların yürütülmesini amaçlamaktaydı. Ekonomik ve parasal bir ortaklık kurulması, dış politikaların aynı doğrultuda yürütülmesi gibi planlamaları kapsamaktaydı.

AET Antlaşması yürürlüğe girdiği 1 Ocak 1958’den itibaren 12 yıllık bir süre içinde sosyal bir Avrupa oluşturmak üzere ülkeler arası malların, hizmetlerin, insanların ve paranın serbest bir şekilde dolaşması sağlanmıştır. Bu 12 yıllık geçiş döneminde ülkelerin ortak olarak uygulayabileceği politikaların saptanması, ulusal bazı durumların birbirine yaklaştırılması ve ileriye götürecek olan rekabetin korunması kararlaştırılmıştır.

AET Devletlerinin Bir Araya Gelme Sebepleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz