Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

2014 YGS Başvuruları Nasıl Yapılacak

2015 YGS Başvurusu nasıl yapılır, YGS başvuruları 2014, 2015 YGS Başvuru Rehberi sizler için hazırladık.

2015 YGS 23 Martta yapılacak. Başvuruları ise 2-15 Ocak tarihleri arasında yapılabilecek.

osymygs

2015 YGS başvuruları Başladı , Peki YGS 2014 Başvuru Nasıl Yapılacak

ÖSYS Nedir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ne YGS’den en az 140 puan alan öğrenciler Meslek Yüksekokulları’na yerleştirilmek üzere başvurabilmektedir. Lisans Yerleştirme Sınavlarına girmek için ise YGS’den en az 180 puan alınması gerekmektedir.

Öğrenim durumları aşağıdaki maddelerden herhangi birine uyanlar 2014 ÖSYS’ye müracaat edebilir:

2012-2013 eğirim öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyan öğrenciler,

Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında bekleme durumunda bulunan öğrenciler,

Ortaöğretim kurumunu bitirmiş olan öğrenciler,

Sınavsız geçiş hakkından istifade etmek isteyen öğrencilerin ise YGS’ye girmeden değerlendirilebilmek için 2014 ÖSYS başvuru kılavuzunda belirtilen şekilde yapmaları zorundadırlar.

2014 ÖSYS’ye başvurmak isteyen adaylar http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden erişebilirler veya başvuru merkezlerine gönderilmiş olan basılı kılavuzu inceleyebilirler.

Son sınıfta öğrenimine devam eden, mezun olmamış öğrenciler okulunun bağlı olduğu başvuru merkezlerinden başvuru yapabilirler. Eğer merkez çalışır durumda değilse idareciler öğrencileri başka bir başvuru merkezine yönlendirecektir. Mezun olmuş ve öğrenim bilgilerinde herhangi bir değişiklik bulunmayan adaylar bireysel olarak inernetten veya bir başvuru merkezinden başvurularını yapabilirler.

Ancak adayların başvurularını yapabilmeleri için başvuru ücretini bankaya yatırıp banka dekontunu almaları sonra da başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Başvurudan sonra ise son sınıfta okuyan öğrencilerin Aday Başvuru Formunu kendi okul müdürlüklerine onaylatmaları gerekmektedir.

Sınavsız geçiş hakkı bulunan öğrencilerin Meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına geçiş yapması için YGS’ye girmesi gerekmemektedir. Ancak ilgili adaylar kendi programları dışında bir ön lisans veya lisans programına girmek isteyen öğrencilerin YGS’ye girmesi gerekmektedir.

Sınavsız geçiş hakkı bulunan ama sınava yine de girmek isteyen öğrenciler YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini, Sadece sınavsız olarak geçiş yapmak isteyen ve sınavsız geçiş hakkı bulunan öğrenciler ise YGS’ye girmek istemiyorum, sadece Sınavsız Geçişe başvurmak istiyorum seçeneğini işaretlemelidir.

YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyen öğrenciler 40 TL, Sınavsız Geçiş seçeneğini işaretleyenlerin 10 TL ücreti belirtilen bankalardan birine yatırması gerekmektedir.

2015 YGS Başvuruları Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sezgin dedi ki:

  ben üniversite okuyorum ama bir daha ygs’ye girmek istiyorum. bende ösym şifrem halen var nasıl tekrar sınav kaydı yaptırıcam bilgi verebilir misiniz? teşekkürler

 2. meltem dedi ki:

  merhaba;
  ben mesleki açık öğretim lisesi mezunuyum geçen yıl mezun oldum ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman alanından ama ygs başvuru formunu nasıl doldurcağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

 3. yeter dedi ki:

  Hemşirelik meslek lisesi mezunuyum.optisyenlik okumak için sınavsız geçiş hakkımız var mı?

 4. 1905GS dedi ki:

  Şu an bir üniversitede öğrenim görüyorum . Bu senede ygs ye girmek istiyorum . Yazılanları okudum fakat çok karışık geldi . Öncelikle nereye başvuracağım ? Mezuniyet belgemi nereye vermem gerekiyor ? Yardımcı olursanız çok sevinirim . Şimdiden teşekkürler

 5. Faruk dedi ki:

  Sabah Vakıfbank şubesine gittiğimde sistem kapalıydı. ziraat şubesine gittiğimde de sistem kapalıydı bu yüzden atm ye yönlendirildim. fakat atm den işlem sırasında 1. oturum ve 2. oturum diye 2 farklı seçenek vardı. 1. oturum 100 tl 2. oturum 400tl istedi. Bunu bana açıklayabilirmisiniz ? Ortaöğrenimi bitireli 2 yıl oldu ve 2 kez ygs ye girdim. 2 sindede baraj çok rahat geçildi.

  1. Ömer dedi ki:

   bende öğleden sonra vakıfbank subesine gittim sınavsız geçişte istiyorum dedim adam öyle bir seçenek yok dedi sadece 40 tl yatırdım sınavsız gecis hakkım yokmu nasıl olcak birisi bilgi versin lütfen

Yorum Yaz