Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

1. Murad Dönemi’nde Anadolu Türk Siyasi Birliğini Sağlamada Nasıl Bir Siyasi Politika İzlenmiştir?

Aşağıda 1. Murad Dönemi’nde Anadolu Türk siyasi birliğini sağlamada nasıl bir siyasi politika izlenmiştir kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Murat Dönemi, kuruluş dönemi olarak bilinmektedir. İskan ve toprak politikalarının sistemli hale getirildiği, devlet kurumunun da kendi içinde sistemleştiği, fetihlerin daha bir değer kazandığı ve hızlandığı bir dönem olmuştur. Nitekim I. Murat savaş meydanında ölen bir padişahtır.

I. Murat döneminde Anadolu Türk siyasi birliği bakımından barışçıl bir politika izlenmiş, Anadolu’nun birliği için mücadele edilmiş ve akrabalık ilişkileri kurularak toprakların tek bir çatı altında toplanması sağlanmıştır. Böylece Anadolu’nun birliğinin sağlanması Bizans için bir tehlike oluşturmaya başlamıştır. Balkanlar’da da fetihlerin sürmesi İstanbul’un fethini hızlandıran sebepler arasında yer almıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özlem dedi ki:

    Slm bu site valla dikkat çekici, öğretmen beğendi, 1. Murad Dönemi’nde Anadolu Türk Siyasi Birliğini Sağlamada Nasıl Bir Siyasi Politika İzlenmiştir? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

Yorum Yaz