Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ve Zararları Nelerdir

Kötü Alışkanlıklar ve Zararları Hakkında Bilgi, Zararlı alışkanlıklar nelerdir zararları nelerdir kısaca

Sigara: Tütün bitkisinin işlenerek nikotin gibi keyif verici ve bağımlılık yapan maddelerle karıştırılmasıyla oluşur. Bu maddeler insanda sürekli sigara içme alışkanlığı kazandırır ve uzun dönemde sigaraya bağlı pek çok hastalığa neden olur. İnsanlar sigarayı içmese bile sigara içenlerin dumanlarından doğrudan etkilenirse pasif içici haline gelirler. Pasif içiciler, sigara tiryakileri kadar akciğer kanseri riskiyle karşı karşıyadır.

Alkol: İçinde pek çok fermente kimyasal madde bulunur. Bu maddelerin sürekli tüketimi karaciğer rahatsızlıklarına yol açar. İçinde bulunan maddeler sanayide temizlik ve dezenfekte maddeleri olarak kullanıldığı için insan vücuduna oldukça zararlıdır.

Uyuşurucu Maddeler: Keyif verici ve bağımlılık yapan maddelerdir. Küçük dozlarda alınmaya başlasa da vücutta bağımlılık yapan çok sayıda madde içerdiği için zamanla daha çok alınma ihtiyacı duyulur. Belli bir süre sonra aşırı doz öldürücü etkisini gösterir ve insan hayatının sonunu getirir.

Keyif verici ve uyuşturucu özellikteki maddelerin vazgeçilmeyecek derecede kullanımına bağımlılık denir. Sağlığa zararlı maddelerin tutkunluğu anlamına gelir. Fiziksel ve psikolojik olmak üzere ikiye ayrılır.

Fiziksel Bağımlılık: Beden sağlığına zarar veren maddelerin vücuda sürekli alınmasına fiziksel bağımlılık denir. Fiziksel bağımlılık yaratan maddelerin kullanımının bırakılması sonucu vücutta kriz düzeyinde yoksunluk meydana gelir.

Ruhsal Bağımlılık: Psikolojik bağımlılık anlamına gelir. Zararlı maddelerin kullanım amacı kişiye keyif verme ve uyuşturma olursa bu durum psikolojik bağımlılığa girer. Bu durum, kişinin bu maddeleri sürekli artan dozlarda almasına ve ileride ölmesine neden olur.

Zararlı Alışkanlıklar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

92 Yorum Yapılmış “Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ve Zararları Nelerdir

 1. adı üstünde zararlı maddeler kimsenin kullanmasına gerek yok. Bu maddeler insana bağımlılık yapar

  1. Ya çok garip değil mi Zararlı Alışkanlıkların zararları diye bir şey olmaz ki adı üstünde zaten yararlı değil.

 2. güzel bir proje oldu yapanın eline koluna sağlık yapan için tşk ederim ve saygılarımı sunarım …<3

 3. buna kardeşim hiç yazmasaydınız daha iyiydi berbat ben hocanın karşısına çıkarsam bırak puan vermeyi benle dalgamı geçiyon diye azar işidrim

  1. Evet bence Zararlı Alışkanlıkların zararları buradan yazılanlardan daha fazla bile, sakın yanlış yola girmeyin arkadaşlar.

 4. bu ne kardeşim ya bu kadar deil, 7 sayfa çıkarıcam buradan az yapmuşınız lanet olsun

 5. çok güzel ama biraz daha uzun olabilirdi yine de çok güzel işime yaradı teşekkürlerr :) :)

 6. saol ödevime yardımcı oldu ögretmenim alkışladı ögrenciler alkışladı hatta panoya astılar

  1. Bence çok güzel bir site gördüğüm kadarıyla herkese yardımcı olmuş çok teşekkür ederim ay i şekilde banada yardimci oldun

 7. öğretmenim beğendi hem bizim öğretmen çok kızgın biri çıt çıkmasın der çıt deriz döver.

 8. Gerçekten Öğretmen Çok Beğendi Çok Teşşekkür Ederim.Allhtan Dilerim Ki Mutlu Huzurlu Bİr Yaşam Sürsün Aminn !

 9. çok teşekkürler öğretmenim çok beyendi artık hep bu sitden yardım alacağım

 10. Bu ödev sitesi benim için çok yararlı oldu.Çok ama çok teşekkür ederim.Sayenizde performanstan güzel bir not alacağıma inanıyorum.Herkese bu sayfayı öneriyorum.Umarım yeni bilgilerde verirsiniz,çünkü sitenizi çok sevdim :)

 11. 1.uyuşturucu maddeleri insanlarda halilasyon görmelerine de sebep olur.
  2.performans ödevimde yardımcı oldu teşekkür ederim…

Bir Cevap Yazın

Top