Türkiye’de Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri

Türkiye’de Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri Ne Olabilir

Matematik konum, özel konum olmak üzere iki nedeni vardır. Özel konumda ülkenin Dünya üzerinde bulunduğu bölge, kapladığı yüzölçümü, sahip olduğu yerşekilleri çeşitliliği gibi etmenler sıralanabilir.

Matematik Konumu: Bulunduğu konum itibarıyla Türkiye ekvatora yakın olan ılıman kuşak üzerindedir. Bu da mevsim çeşitliliğini arttırır. Ilıman iklim sayesinde sıcakların da normal düzeylerde olmasını sağlar.

Özel Konum: Deniz kıyılarında ılıman iklim, iç kesimlerde karasal iklim görülür. Dağların kıyıya paralel uzandığı Akdeniz ve Karadeniz’de ılıman iklim sadece kıyı kesimlerinde görülür. Sıcaklıklar dağlardan dolayı iç kesimlere ulaşamaz. Ege Bölgesi’nde dağların kıyıya dik uzanması deniz etkisinin iç kesimlere kadar uzanmasına yardımcı olur. Mesela Kütahya’ya kadar daha ılıman bir iklimin yaşandığını görebiliriz. Yükseltinin doğuya gittikçe artması da sıcaklık değerlerinin düşmesine neden olur. Bilindiği gibi yükselen hava soğumaya başlar. Bu da yükseltinin sıcaklığa etkisini gösterir. Deniz kıyısında bulunan yerlerde sıcaklık daha ılımandır. Çünkü denizler geç ısınıp geç soğur. Karaların bulunduğu yerlerde ise sıcaklık daha düşüktür. Nedeniyse karaların çabuk soğumasıdır.

1 yorum

  1. lütfen yardım lütfen yardım edin sorum şu: aynı mevsimde farklı iklim şartlarının yaşanmasını nasıl açıklarsınız?
    tam olarak bu lütfen cevaplayıın cevaplayan herkezden allah razı olsunn amin

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.