Sosyoloji Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sosyoloji bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sosyoloji Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sosyoloji Bölümü Tanıtımı:

Bölümde toplumsal davranışlar, olaylar ve olgular hemen tüm yönleri ile incelenerek, toplumsal kurumların kökenleri, gelişmeleri, işlevleri ve birbirleriyle olan ilişkileri konularında eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar sosyolog ünvanı ile çalışırlar. Sosyologlar, aile, suçluluk, nüfus bilim (demografi), endüstri ve tarım sorunları, köy-kent yerleşmeleri, sosyal ekoloji, siyaset hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Ülkemizde sosyologlar üniversitede öğretim üyesi olarak ve Dpt, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı, Trt ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman, danışman ve araştırıcı olarak çalışmaktadırlar.

Programın Amacı: Sosyoloji programının amacı, toplumsal kurumlar, bunların kökeni, gelişmesi, işlevi ve birbirleriyle ilişkileri konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sosyoloji bölümünde genel sosyoloji ve metodoloji, kurumlar sosyolojisi, uygulamalı sosyoloji, sosyometri, sosyoloji tarihi, sosyal değişme, köy sosyolojisi, psikoloji, felsefe, ekonomi, hukuk, bilgisayar, istatistik ve yöntembilim dersleri okutulur.

Gereken Nitelikler: Sosyoloji alanında çalışmak isteyenlerin iyi bir gözlemci olmaları, araştırma verilerini yorumlayabilmek için soyut ve analitik düşünme ve düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilme yeteneklerine sahip olmaları gerekir. Sosyoloji programına girmek isteyen bir kimsenin, sosyoloji yanında Türkçe, tarih, coğrafya, felsefe ve psikolojiye ağırlık vermesi gerekir. Ayrıca, çağımızda birçok sosyal bilimlerde olduğu gibi sosyolojik yöntemleri uygulamak için de matematik gerekmektedir. Bu nedenle sosyolojide yetişmek isteyen bir kimsenin matematiğe de önem vermesi ve bu alanda bilgi sahibi olması zorunlu görünmektedir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sosyoloji bölümünü bitirenler “Sosyolog” ünvanı ile görev yapmaktadırlar. Sosyologlar, toplumda, grup yaşantısı sonucu ortaya çıkan sosyal ilişkileri, toplumsal kurumların kökenini ve gelişimlerini belirleyen ilke ve kuralları,tarihsel belgeleri inceleyerek, gözlem ve görüşme gibi yöntemlerle sahada araştırmalar yaparak ortaya çıkarmaya çalışırlar; eğitimciler, yasa koyucular ve planlama uzmanları için toplum yapısı hakkında bilgi toplar ve bunları yorumlarlar. Sosyologlar, aile, suçluluk, nüfusbilim (demografya), endüstri ve tarım sorunları, köy-kent yerleşmeleri, sosyal ekoloji,siyaset ve hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler

Çalışma Alanları: Ülkemizde sosyologlar üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve DPT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları, TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman, danışman ve araştırmacı olarak çalışmaktadırlar. Türkiye gibi hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkede,toplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için sosyologların çalışmalarına gereksinme vardır ve bu giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Sosyoloji bölümü öğrencileri felsefe ve psikoloji alanında da yeterli düzeyde eğitim gördükleri ve öğretmenlik sertifikası aldıkları takdirde orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilirler.

Sosyoloji Nedir, Sosyoloji Ne İş Yapar, Sosyoloji Maaşları, Sosyoloji İş İmkanları, Sosyoloji İş Çalışma Alanları, Sosyoloji Mesleği Hakkında Bilgiler, Sosyoloji Bölümünün Geleceği, Sosyoloji Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sosyoloji Bölümü Tercih Edilir mi, Sosyoloji Tanıtımı, Sosyoloji Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sosyoloji Mezunları Ne İş Yaparlar , Sosyoloji Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sosyoloji İş Bulma Durumu

> Sosyoloji Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

70 yorum

 1. Merhaba ben halkla ilişkiler okuyorum sosyoloji bölümünü seçmek istiyorum. Araştırma yapmayı ve bilimsel kitapları okumayı çok seviyorum felsefe ile aram iyi kendime en uygun sosyoloji bölümünü gördüm iş imkanlarım neler olabilir? Birde araştırma görevlisi hakkında bilginiz var mı?

 2. Merhaba bende medeniyet üniversitesi sosyoloji bölümünü kazandım. Yorumları okudum formasyon alıp pdr ye geçiş yapılıyor yazmışlar. Doğru mu ? Meslek olanağı yüksek bir bölüm mü ?

 3. Ben sosyoloji mezunu olarak hiç tavsiye etmiyorum açık öğretim okumama rağmen çok zorlandım aynı şekilde atama puanları yüksek siz açıktan atanırgm diyorsanız arkanızda dayınız olması lazım

 4. Ben ogretmenlik istiyorum puanim sosyolojiye daha yakin ve sosyoloji okuyup formasyon alip ogretmen olurmuyum rehber ogretmeni ve felsefe ogretmeni olunuyor diyolar sadece bu iki ogretmenlikmi olunuyor ?? Özel sektorde felan is imkani zor bi bolummu cok kararsizim

 5. Arkadaslar. Sosyoloji ile psikolog olmanin hic bir alakasi yok. Bazi universitelerde sosyoloji okuyanlar psikoloji de cift anadal yaparsa yanj ayni anda psiķolojiye kayit olursa psikolog okuyor. Ikisi cok frkli disiplinler. Sosyolog olmak icin secin.yakin fakat cok farkli lar

 6. Merhaba ben psikoloji istiyorum ama puanlari çok yüksek bu yüzden sosyoloji düşünüyorum ama 1.sınıfta sosyoloji okursam 2.sınıfta psikolojiye gecebilirmiyim veya sosyolojiden mezun olsam psikolog olabilirmiyim bilgilendirirmisiniz?

 7. Merhaba.Ben aslında psikoloji okumak istiyordum fakat tutmuyor.Sosyoloji okursam psikolog olma ihtimalim var mı ? Yüksek lisans veya çift ana dal ile çok zorlanır mıyım?

  • Can’ım oyle yapmaya kalkma okulda tam bir inek olman lazım….yoksa ayvayı yersin çift abadan yapan birisi olarak…ben şuan Master da yapıyorum bitti..yıne iş yok.

 8. ben sosyoloji bolumunu okumayı cok ıstıyorum ancak konustugum gorustugum bir cok kısı gıtmemem okumamam gerektıgını bos bır bolum oldugunu ve okuyan herkesın ıssız kaldıgını ıs ımkanlarının olmadıgını soyledı lutfen okuan veya bılenler bana bu bolum hakkın da bılgı ve fıkır verebır mı?
  tesekkurkler…

 9. Ben askeri personelim ve iki yillik sosyoloji okjmak istiyorum iki yilliklarin puani nedir ve kendi icinde bolumu varmi varsa hangisinj okjaliyim cevaplarsaniz cok memnun oluyorum

  • Sosyoloji Lisans programı en az 4 yıllıktır. Ayrıca lisans sonu, yüksek lisans yaparak alana yönlenme yapılır, mesela terapistlik gibi.
   Kısaca, okumak için okunulan bir bölüm değildir sosyoloji, hatta en zorudur.

  • İkinci Üniversite olarak düşünebilirsiniz. Ama bir elde iki karpuz taşınmaz. Sosyoloji kolay bir bölüm değildir. Başlı başına zor bir bölümdür, belki okuduğunuz bölüm siz sosyolojiyi tanıdıktan sonra çocuk oyuncağı kalır. Psikoloji, Felsefe, Mantık, Hukuk, Ekonomi, İstatistik, Tarih. Kısaca dersleri bu alanlarda.

 10. kitap okumayı çok seven çok iyi kompozisyon yazabilen ve yabancı dil öğremeye açık arkadaşlar bu böülümde rahat edebilir.bu rahatlık bölümü sevmelerini ve kendilerini geliştirmelerin sağlayacaktır.ama bu tür bir yeteneğiniz yoksa bölümü yazmayın bölümü sevmemeniz işsiz kalmanıza neden olur.

  • Katılıyorum.
   Ayrıca, Matematik Problemler ve LYS konusu istatistik konusundanda başarılı olmanız gerekir.
   Sözel ağırlıktadır. Sayısal zekanızı da çok kullanmanız gerekir. Konular arası sıkı bağ kuramazsanız, yapabileceğiniz bir alan değildir.
   Ayrıca, merak.

 11. sosyoloji 2.öğretim okuyorm eskisehir anadolu üniversitesine gecs yapmak istiyorum ama 2.öğretim yok açık öğretim var ona yatay geçiş yapma ihtimalim var mi acaba

 12. iyi günler ben sosyoloji okumayi çok istiyorum kimileri iş imkani var kimileri iş imkani yok diyor kafam iyice karişti formasyon varmiş onu alsam özel kuruluşlarda çalişilmaz mi ayrica ögretim üyesi olma sansim vardir demi

 13. 2012 – 2013 öğretim yılında Eskişehir Anadolu Üni. Açık öğretim Fak. (AÖF) 4 yıllık Sosyoloji bölümü için YGS puanı kaç gerekiyor? Bana açıklayıcı bir bilgi verebilir misiniz?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.