9:52 am - Cuma Ekim 21, 2016

Sosyoloji Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:09 | Güncel | 39 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sosyoloji bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sosyoloji Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sosyoloji Bölümü Tanıtımı:

Bölümde toplumsal davranışlar, olaylar ve olgular hemen tüm yönleri ile incelenerek, toplumsal kurumların kökenleri, gelişmeleri, işlevleri ve birbirleriyle olan ilişkileri konularında eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar sosyolog ünvanı ile çalışırlar. Sosyologlar, aile, suçluluk, nüfus bilim (demografi), endüstri ve tarım sorunları, köy-kent yerleşmeleri, sosyal ekoloji, siyaset hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Ülkemizde sosyologlar üniversitede öğretim üyesi olarak ve Dpt, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı, Trt ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman, danışman ve araştırıcı olarak çalışmaktadırlar.

Programın Amacı: Sosyoloji programının amacı, toplumsal kurumlar, bunların kökeni, gelişmesi, işlevi ve birbirleriyle ilişkileri konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sosyoloji bölümünde genel sosyoloji ve metodoloji, kurumlar sosyolojisi, uygulamalı sosyoloji, sosyometri, sosyoloji tarihi, sosyal değişme, köy sosyolojisi, psikoloji, felsefe, ekonomi, hukuk, bilgisayar, istatistik ve yöntembilim dersleri okutulur.

Gereken Nitelikler: Sosyoloji alanında çalışmak isteyenlerin iyi bir gözlemci olmaları, araştırma verilerini yorumlayabilmek için soyut ve analitik düşünme ve düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilme yeteneklerine sahip olmaları gerekir. Sosyoloji programına girmek isteyen bir kimsenin, sosyoloji yanında Türkçe, tarih, coğrafya, felsefe ve psikolojiye ağırlık vermesi gerekir. Ayrıca, çağımızda birçok sosyal bilimlerde olduğu gibi sosyolojik yöntemleri uygulamak için de matematik gerekmektedir. Bu nedenle sosyolojide yetişmek isteyen bir kimsenin matematiğe de önem vermesi ve bu alanda bilgi sahibi olması zorunlu görünmektedir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sosyoloji bölümünü bitirenler “Sosyolog” ünvanı ile görev yapmaktadırlar. Sosyologlar, toplumda, grup yaşantısı sonucu ortaya çıkan sosyal ilişkileri, toplumsal kurumların kökenini ve gelişimlerini belirleyen ilke ve kuralları,tarihsel belgeleri inceleyerek, gözlem ve görüşme gibi yöntemlerle sahada araştırmalar yaparak ortaya çıkarmaya çalışırlar; eğitimciler, yasa koyucular ve planlama uzmanları için toplum yapısı hakkında bilgi toplar ve bunları yorumlarlar. Sosyologlar, aile, suçluluk, nüfusbilim (demografya), endüstri ve tarım sorunları, köy-kent yerleşmeleri, sosyal ekoloji,siyaset ve hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler

Çalışma Alanları: Ülkemizde sosyologlar üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve DPT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları, TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman, danışman ve araştırmacı olarak çalışmaktadırlar. Türkiye gibi hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkede,toplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için sosyologların çalışmalarına gereksinme vardır ve bu giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Sosyoloji bölümü öğrencileri felsefe ve psikoloji alanında da yeterli düzeyde eğitim gördükleri ve öğretmenlik sertifikası aldıkları takdirde orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilirler.

Sosyoloji Nedir, Sosyoloji Ne İş Yapar, Sosyoloji Maaşları, Sosyoloji İş İmkanları, Sosyoloji İş Çalışma Alanları, Sosyoloji Mesleği Hakkında Bilgiler, Sosyoloji Bölümünün Geleceği, Sosyoloji Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sosyoloji Bölümü Tercih Edilir mi, Sosyoloji Tanıtımı, Sosyoloji Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sosyoloji Mezunları Ne İş Yaparlar , Sosyoloji Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sosyoloji İş Bulma Durumu

> Sosyoloji Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

39 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sosyoloji Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. ozlem oznur diyor ki:

  Arkadaslar. Sosyoloji ile psikolog olmanin hic bir alakasi yok. Bazi universitelerde sosyoloji okuyanlar psikoloji de cift anadal yaparsa yanj ayni anda psiķolojiye kayit olursa psikolog okuyor. Ikisi cok frkli disiplinler. Sosyolog olmak icin secin.yakin fakat cok farkli lar

 2. Fatmanur taşkın diyor ki:

  Sosyoloji bölümünü istyrm psikolojinin puanı çok yüksek olduğu için iş imkanı çok diyor ama bilenler söyleyebilir mi ?

 3. Smnr diyor ki:

  Merhaba ben psikoloji istiyorum ama puanlari çok yüksek bu yüzden sosyoloji düşünüyorum ama 1.sınıfta sosyoloji okursam 2.sınıfta psikolojiye gecebilirmiyim veya sosyolojiden mezun olsam psikolog olabilirmiyim bilgilendirirmisiniz?

 4. Tuba diyor ki:

  Sosyolojiye puanim yetiyo sizce gitmelimiyim önu acik mi is imkanlari nasil bi bilgisi olan yazsin

  • serap Adınız ... diyor ki:

   iş imkanları acısından kısıtlı bu yüzden sosyoloji okuyanların cogu kültürlerini artırmak icin okuyr bnce eger iş imkanı cok olan bişey okumak istiyorsan bunu okuma

  • Musab diyor ki:

   Formasyon alirsan pdr olabilirsin

 5. Rumeysa diyor ki:

  Sosyoloji bölümünü özel üniversitede okumalımıyım nasıl bir bölüm

 6. Şule diyor ki:

  Merhaba.Ben aslında psikoloji okumak istiyordum fakat tutmuyor.Sosyoloji okursam psikolog olma ihtimalim var mı ? Yüksek lisans veya çift ana dal ile çok zorlanır mıyım?

  • Vefasız hayat diyor ki:

   Can’ım oyle yapmaya kalkma okulda tam bir inek olman lazım….yoksa ayvayı yersin çift abadan yapan birisi olarak…ben şuan Master da yapıyorum bitti..yıne iş yok.

 7. Rabia diyor ki:

  Sosyoliji okumayi istiyorum ama bilgim olmadigi icn kararsiz kaliyorum öğretmenlik bolumlerimi sosyolojimu ne tavsiye edersiniz

 8. poyraz diyor ki:

  ben sosyoloji bolumunu okumayı cok ıstıyorum ancak konustugum gorustugum bir cok kısı gıtmemem okumamam gerektıgını bos bır bolum oldugunu ve okuyan herkesın ıssız kaldıgını ıs ımkanlarının olmadıgını soyledı lutfen okuan veya bılenler bana bu bolum hakkın da bılgı ve fıkır verebır mı?
  tesekkurkler…

 9. kumsal türk diyor ki:

  sosyolog bolumu hangi bolumden eşit , agirlik mi sözelde mi ?

 10. ahmet diyor ki:

  sosyoliji de matematikvarmı

 11. onur diyor ki:

  Ben askeri personelim ve iki yillik sosyoloji okjmak istiyorum iki yilliklarin puani nedir ve kendi icinde bolumu varmi varsa hangisinj okjaliyim cevaplarsaniz cok memnun oluyorum

  • Erol ÇAKIR diyor ki:

   Sosyoloji Lisans programı en az 4 yıllıktır. Ayrıca lisans sonu, yüksek lisans yaparak alana yönlenme yapılır, mesela terapistlik gibi.
   Kısaca, okumak için okunulan bir bölüm değildir sosyoloji, hatta en zorudur.

 12. Kısmet diyor ki:

  Sosyoloji bölümü gerçekten o kadar kotu bi bölüm mu tercih etmeyeyim mi lütfen yardımcı olun

 13. merve diyor ki:

  açıktan ikinci üniversite olarak sosyoloji okumayı düşünüyorum ama kararsızım sizce ne yapmalıyım.

  • Erol ... diyor ki:

   İkinci Üniversite olarak düşünebilirsiniz. Ama bir elde iki karpuz taşınmaz. Sosyoloji kolay bir bölüm değildir. Başlı başına zor bir bölümdür, belki okuduğunuz bölüm siz sosyolojiyi tanıdıktan sonra çocuk oyuncağı kalır. Psikoloji, Felsefe, Mantık, Hukuk, Ekonomi, İstatistik, Tarih. Kısaca dersleri bu alanlarda.

 14. aysenur diyor ki:

  Sosyoloji bolumunden mezun olduktan sonra nerelerde ne is yapiliyor bu konuda bilgi verir misiniz mezun olan kisi bosta kaliyor mu

 15. rehberci diyor ki:

  kitap okumayı çok seven çok iyi kompozisyon yazabilen ve yabancı dil öğremeye açık arkadaşlar bu böülümde rahat edebilir.bu rahatlık bölümü sevmelerini ve kendilerini geliştirmelerin sağlayacaktır.ama bu tür bir yeteneğiniz yoksa bölümü yazmayın bölümü sevmemeniz işsiz kalmanıza neden olur.

  • Erol... diyor ki:

   Katılıyorum.
   Ayrıca, Matematik Problemler ve LYS konusu istatistik konusundanda başarılı olmanız gerekir.
   Sözel ağırlıktadır. Sayısal zekanızı da çok kullanmanız gerekir. Konular arası sıkı bağ kuramazsanız, yapabileceğiniz bir alan değildir.
   Ayrıca, merak.

   • merve diyor ki:

    sosyolojı cok ıstıyorum samsun 19 mayıs 217.000 le alıyo matematık yapamadım edebıyat50 cıg 10-15 net yaparsam gidebilirmiyim

 16. rojj diyor ki:

  Ben de kazandım işi var mısınız

 17. Berra diyor ki:

  Ben İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Sosyoloji bölümü okuyorum. Gayet memnunum çok iyi bir bölüm. Düşünenlere tavsiye ediyorum.

 18. sibel sinit diyor ki:

  sosyoloji 2.öğretim okuyorm eskisehir anadolu üniversitesine gecs yapmak istiyorum ama 2.öğretim yok açık öğretim var ona yatay geçiş yapma ihtimalim var mi acaba

 19. songül diyor ki:

  yaa sosyoloji bölümü esit ağırlıktan mı alıyor? ben sözelciyim. ygs den de tercih yapabilir miyim?? yardımcı olur musunz?

 20. fatma selin diyor ki:

  iyi günler ben sosyoloji okumayi çok istiyorum kimileri iş imkani var kimileri iş imkani yok diyor kafam iyice karişti formasyon varmiş onu alsam özel kuruluşlarda çalişilmaz mi ayrica ögretim üyesi olma sansim vardir demi

  • veli içöz diyor ki:

   kardeşim herkese tavsiye ederim geleceği cok parlak bir bölüm kazananları şimdiden tebrik ederim

  • Erol ÇAKIR diyor ki:

   Rehber öğretmen olabilir, yada Üniversitelerde öğretim görevlisi olabilirsiniz. Ayrıca, son dönemlerde Yüksek Lisans ile Felsefe grubu öğretmeni olarakta iş olanağınız var.
   Devlette atamalı iş olanağınız çok geniş.
   Özel şirketlerde, araştırmacı, analizci, insan kaynakları, en öncesi Üst Düzey Yönetici olabilirsiniz. Büyük bir kurumun CEO su da olabilirsiniz. O sizin, kendinizi geliştirmenize bağlı.

   • Rumeysa diyor ki:

    Sence özel üniversitede sosyoloji bolumunu okumalımıyım

   • ogi diyor ki:

    Bn marmaradaym kac yildir okuyorm daha ne sosyologdan ceo ne de kadroya alinan bir sosyolog anabilim dalindan bir ogretim uyesi gordum.arkadasm hayallerle milleti oyalamayn biraz realist olun gercekleri gorun.

 21. melek diyor ki:

  sosyoloji bölümü yazmak istiyorum sizce geleceği parlak bir bölüm mü?

 22. Atsızbey diyor ki:

  2012 – 2013 öğretim yılında Eskişehir Anadolu Üni. Açık öğretim Fak. (AÖF) 4 yıllık Sosyoloji bölümü için YGS puanı kaç gerekiyor? Bana açıklayıcı bir bilgi verebilir misiniz?

  • ErolAdınız ... diyor ki:

   Önemli olan kazanmak değil, bitirebilmek. Sosyoloji çok zor bir bölüm. Tıp gibi.

   • eda diyor ki:

    O kadar zor mu ya

   • ogi diyor ki:

    Aofde her yil cikmis soruya calisirsn gecersn gecme notu bu yil 35 oldu o da ortalamada ayrica orgune gidersn her hocanin degismez klişe sorulari vardir bi sekilde gecersn.gelelim tıpa latince bilmelisin her donem komite var 2 4.siniftan sonra uygulaman var 3 ve bole gider.bilmediginiz seylerle milletin aklini bulandirmayin birader buradan diger arkadaslara soluyorm kisisel tercihler dusunceler degisir birakin milleti yasayin görün…

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar