Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız

Sağlıklı yaşam için neler gerekli, sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız

Sağlıklı yaşamak için şu konulara dikkat etmeliyiz:

•     Sağlıklı olmak için temizliğimize önem vermeliyiz, Temizliği­miz, sağlığımız açısından çok önemlidir. Bedenimizin, kullandığı­mız eşyaların, yaşadığımız yerin temizliğine önem göstermeliyiz.

•     Sağlığımızı bozan etkenlerden korunmalıyız. Yanlış, den­gesiz beslenme, alkollü içecekler, sigara ve uyuşturucu madde kullanmak sağlığımızı bozar,

•     Çeşitli hayvanlarla, yiyecek ve içeceklerle, solunum yo­luyla bulaşan mikroplar sağlığımızın en büyük düşmanlarıdır, Bu mikroplardan korunma yollarını öğrenmeliyiz,

•     Yaşadığımız çevreyi temiz tutmalıyız. Yerlere çöp atmamalı ve tükürmemeliyiz. Pis yerlerde sinek, sivrisinek gibi zararlı bö­cekler çabuk üreyerek sağlığımızı tehlikeye sokar. Çevre temizliği ve çevre sağlığı her yurttaşın öncelikli görevidir,

•     Sağlıkla ilgili öğütleri tutmalıyız. Mevsime göre giyinmeliyiz, Spor yapmalı, kirli havalı yerlerde oturmamalıyız. Terli iken su içmemeliyiz.

Yukarıdaki kurallara uymalıyız. Gerekince sağlık kurumlarına gitmeliyiz. Dispanserler, sağlık ocakları ve hastaneler, sağlığımız için bize yardımcı olan kurumlardır.

Sağlığımızla ilgili bir sorun olursa hemen doktora gitmeliyiz Doktorun sağlığımızla ilgili uyarılarına uymalıyız, ilaçlarımızı zama­nında, yeterince almalıyız.

saglikli-yasamak-icin-neler-yapmaliyiz

Geleceğini düşünen her insan, ne kadar sağlıklı olursa olsun bir gün yaşlılık veya bir kaza sonucu iş yapamayıp para kazanamayacağını düşünerek gelecekte de rahat yaşamanın güven­celerini arar. ileri ülke, insanlarının herhangi bir nedenle çalışama­yacak duruma düşünce onlara el uzatan ve yaşamlarına güven­ce sağlayan ülkedir. Ülkemizde de bu amaçla, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi çeşitli sosyal güvenlik kurumları çalışmalarda bulunmaktadır.

Sizce Sağlıklı Yaşamak İçin Daha Farklı Neler Yapabiliriz ? Sizler de eklemek istediklerinizi aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.