4:04 pm - Perşembe Mart 30, 2017

Radyoloji Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:09 | Güncel | 58 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Radyoloji bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Radyoloji Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Radyoloji Bölümü Tanıtımı:

Radyoloji programı hekim tarafından x-ışınlarının gerek hastalığı tanısı (teşhis) gerekse tedavisinde kullanılması için yürütülen çalışmalarda ihtiyaç duyulan yardımcı elemanı yetiştirir. Radyoloji teknikerleri kamu hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışabilirler. Bugün tıpta teknolojinin yeri giderek artmakta ve ileri teknik aygıtları kullanabilecek iyi yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Programın Amacı: Radyoloji programı hekim tarafından X-ışınlarının gerek hastalığın tanısı (teşhis) gerekse tedavisinde kullanılması için yürütülen çalışmalarda ihtiyaç duyulan yardımcı elemanı yetiştirir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Radyoloji programında öğrenciler matematik, fizik, biyoloji ve kimya gibi temel bilimler; anatomi, fizyoloji gibi temel tıp bilimleri ve radyoloji meslek dersleri alırlar. Ayrıca hastanelerin radyoloji laboratuvarlarında ve bağlı birimlerinde staj görürler.

Gereken Nitelikler: Radyoloji programında eğitim görmek isteyen kimselerin alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, mekanik konularına ilgili, el ve gözü eşgüdüm halinde kullanabilen, sorumlu ve dikkatli kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Radyoloji bölümünü bitirenlere “Radyoloji Teknikeri” ünvanı verilir. Radyoloji teknikeri hastanelerde hastaların hekim tarafından belirlenen şekilde filmlerini çeker; ışın tedavisi gören hastaların cihazlarını hazırlar ve uygular.

Çalışma Alanları: Radyoloji teknikerleri kamuya ait veya özel hastanelerde çalışabilirler. Bu alanda ihtiyaç duyulan eleman evvelce kurslarla yetiştirilmekteydi. Bugün tıpta teknolojinin yeri giderek artmakta ve ileri teknik aygıtları kullanabilecek iyi yetişmiş elemanlara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Radyoloji Nedir, Radyoloji Ne İş Yapar, Radyoloji Maaşları, Radyoloji İş İmkanları, Radyoloji İş Çalışma Alanları, Radyoloji Mesleği Hakkında Bilgiler, Radyoloji Bölümünün Geleceği, Radyoloji Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Radyoloji Bölümü Tercih Edilir mi, Radyoloji Tanıtımı, Radyoloji Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Radyoloji Mezunları Ne İş Yaparlar , Radyoloji Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Radyoloji İş Bulma Durumu

> Radyoloji Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

58 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Radyoloji Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. nafize dedi ki:

  sayisal bolumden matemaatik yapmadn 2 yillik radyoloji teknikeri olabilirmiyim yada az bi matematik cozerek

  • Zeynel dedi ki:

   Özel üniversiteler de var sonra kpss puan larını düşünsen iyi olur paramedik bölümünü tavsiye ederim bende radyoloji teknikeriyim

   • Ayşe dedi ki:

    Özel de iş bulma imkanı var mı çalışma saatlerini artırıyorlar devlet gibi onemsemiyorlar diye duydum fakat bence 2 yıl okuyup da hem rahat hem maaşı iyi bı meslek tercih listemdeki tek yerdi şuan ama onermiyorsuniz sanırım

 2. Penyez dedi ki:

  Annem ic varis ve bel fıtığı teshisi kondu. Ayaklarında şiddetli yanmalar topugunda gülleye basmis gibi hissediyor. Günlük hayatı kısıtlanmış durumda. Radyoloji uzmanı lazerle damarları acma isleminin gerektiğini soyluyor.kalp damar cerrahisi ise ic varisin bu kadar yapmadigindan söz ediyor. Ne yapmamiz gerektiği hakkinda tıkanmış durumdayız. Yardımcı olabilir misiniz?

 3. Eray dedi ki:

  Merhaba ben eray lise 1 im kimi yorumlarda muasebeciligin zor ama guzel parasida iyi oldugunu kimi yorumdaysa kotu oldugu yaziyor ben kararsizim asil merak ettigim hangi bolumu secmem en kolay ve en dusuk puanla kazanilan bolum muasebemi bunu pek anlamis degilim bilen biri yardimci olabilirmi bekliyorum

Yorum Yazın