Radyolog Nedir Görevleri Nelerdir

Radyolog Görevleri nelerdir, Radyolog nedir ne iş yapar

Radyolog, hekimin verdiği talimata uygun olarak, hastanın vücudundaki belirli bir  bölgenin iç resmini çeken sağlık personelidir.

Öncelikle hastaya yapacağı iş hakkında bilgi verir. Ardından hastanın uygun şekilde durarak röntgeninin çekilmesini sağlar. Çekilen filmi banyo ederek baskıya gönderir. Hasta künyesi hazırlar. Röntgen filmini istenilen yere gönderir. Laboratuar çalışmalarını yapar, röntgen arşivini düzenler.

Görüntüleme cihazları, gerektiğinde çeşitli aşılar ve ilaçlar, röntgeni banyolamak için banyo tankı, kurutma dolabı, koruyucu kurşun gözlük gibi malzemeler kullanır.

Radyoloji teknisyeni olmak isteyen bir kişinin insanlarla iletişiminin güçlü olması gerekir. Bunun yanı sıra fizik ve biyoloji bilimlerine de ilgi duyması, mesleğini sevmesini kolaylaştırır. Ayrıca hastaya karşı sabırlı ve güleryüzlü davranmalı, verilen talimatları anında anlayarak hızlı bir şekilde uygulamaya geçirmelidir. Röntgen cihazını kullanmak için gereken el ve göz koordinasyonuna da sahip olmalıdır.

Rönten teknisyenleri meslekleri gereği sürekli karanlık odalarda çalışır ve doğrudan makinelerle muhatap olurlar. Ancak gelen hastayı da üzmeyecek şekilde davranmalı, insan ilişkilerinde her zaman güleryüzlü olmalıdır. Röntgen cihazının yaydığı X ışınlarından en çok etkilenen personeldir. Bu nedenle meslekten erken emekli olur ve diğer sağlık personeline göre daha fazla tazminat alır. Çalışma koşullarından dolayı maaşları daha yüksekstir.

Hem özel sektör hem de devlet hastanelerinde kolaylıkla iş sahibi olabilirler. Devlet hastanesine girmek için kadro ataması yapılması gerekir. Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar KPSS’ye girerek kadroya yerleşebilirler. Ayrıca eğitimini bu yönde devam ettirmek isteyenler için üniversitelerin sağlık yüksekokullarına da başvuru yapabilirler.

Bu mesleğin yapılabilmesi için öncelikle sağlık meslek liselerinin radyoloji teknisyenliği bölümünden mezun olmak gerekir. Liseye yerleşirken gerekli merkezi sınav ve diploma notu etkili olmaktadır. Lisede eğitim dört yıldır. İkinci sınıftan itibaren meslekle ilgili dersler verilmeye başlar. Liseden sonra yüksekokul eğitimi iki yıldır. Meslek lisesi mezunları sınavsız geçişle yüksekokula yerleşebilmektedir. Bu okullarda hem teorik hem pratik eğitimler verilmektedir.

Meslekte kendini geliştiren radyoloji teknisyenlerinin zamanla hastane içinde yükselme imkanları bulunmaktadır. Radyologların ücretleri asgari ücretin üç katı kadardır. Ancak özel sektör ve devlette fiyatlar değişebilir. Yapılan işin niteliği ve kıdeme göre de maaşta artış söz konusudur.

Radyoloji teknisyenliği hakkında ayrıntılı bilgi için İŞKUR’un meslek tanıtım ofisleri veya ilgili eğitim kurumları ziyaret edilebilir.

Radyologlar ve Görevleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.