6:04 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Pazarlama Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:09 | Güncel | 81 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Pazarlama bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Pazarlama Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Pazarlama Bölümü Tanıtımı:

Pazarlama programının amacı, ürünlerin sınıflandırılması, standartlaştırılması, pazarlanması, satışı ve satın alınması, nakliyesi depolanması gibi konularda ihtiyaç duyulan satış elemanlarını yetiştirmektir. Mezunlar, bütün kuruluşlarda, satış elemanı, pazarlama programcısı, pazarlama araştırmacısı olarak çalışabilirler.

Programın Amacı: Pazarlama/satış, yönetmeni programının amacı, ürünlerin sınıflandırılması, standartlaştırılması, pazarlanması, satışı ve satın alınması, nakliye ve depolanması gibi konularda ihtiyaç duyulan satış elemanlarını yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Pazarlama/satış yönetmeni programında matematik, istatistik, maliye, iktisat, hukuk, bilgisayar gibi temel dersler yanında reklamcılık, kalite kontrolü ve standardizasyon, pazarlama araştırması gibi meslek dersleri okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu programa girmek isteyenlerin ekonomi, sosyoloji, psikoloji, ticaret hukuku, muhasebe, maliye ve vergi konularına ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması beklenir. Ayrıca iş ve ticaret hayatında başarılı olabilmek için insanlarla işbirliği yapmayı, halkla ilişki kurmayı iyi bilmek gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:Pazarlama/satış yönetimi programlarından mezun olan öğrencilere “Pazarlama Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Mezunlar daha çok ithalat ve ihracat işleriyle uğraşır; işyerlerinde satış elemanı, pazarlama şirketlerinde araştırmacı olarak çalışırlar.

Çalışma Alanları: Mezunlar, bütün kuruluşlarda satış elemanı, pazarlama programcısı, pazarlama araştırmacısı olarak çalışma yapabilirler.

Pazarlama Nedir, Pazarlama Ne İş Yapar, Pazarlama Maaşları, Pazarlama İş İmkanları, Pazarlama İş Çalışma Alanları, Pazarlama Mesleği Hakkında Bilgiler, Pazarlama Bölümünün Geleceği, Pazarlama Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Pazarlama Bölümü Tercih Edilir mi, Pazarlama Tanıtımı, Pazarlama Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Pazarlama Mezunları Ne İş Yaparlar , Pazarlama Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Pazarlama İş Bulma Durumu

> Pazarlama Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

81 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Pazarlama Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Lütfen cevaplayın dedi ki:

  Abilerim ablalarım büyüklerim lise 4 son senem ve gercekten ticarette aşırı ilgim var pazarlama bölümünü isityorum ama kimisi işsiz kalırsın kimiside zamanın boşa gider diyor günümüze bakarsak okuduğun bölümün mesleğin önemi yok çalışdıysan Bişey oluyorsun ama merak ediyorum bu pazalarma günümüzde nerde yer alıyor ve gercekten iş bulma imkanı azim ve son sorum okunacak bir bölümmü 2 yıllık bölümleri teşşekür ederim

 2. nur_sevda52 dedi ki:

  Ben de bu bolume su an merak sardim ve biraz bilgi istiyorum iki yillik bolum olursa ne olur is imkani kisitlanir mi ??

 3. ahmet YILMAZ dedi ki:

  ben pazarlama bölümünde okuyorum gayet güzel bir bölüm

 4. Can dedi ki:

  Pazarlama bölümü hakında bilgisi olan varmı acaba

 5. bayram dedi ki:

  Arkadaslar ben pazarlama bölümünde okuyorum gayet memnunum pazarlama olmam isterseniz birinci si girişimci ikincisi temiz ve üçüncüsü insanlara karşı saygı ve iletişim kurmasını bilmeniz şart bunlar bana uymaz diyen hiç bulamazsın bu arada sayısal çok az var hep sınav sorularından yorum yapacaksınız o kadar yani sınavları çok ama çok kolay

 6. cemal dedi ki:

  Altını üstünü çizerek söylüyorum bu bölüme gidip boşuna zaman öldürmeyin daha iyi bir bölüm kazanamıyorsanız gidin bir işe girin AÖF den bir bölüm okuyun kendinize.

  • Gamze dedi ki:

   Bu bölüm nasıl ben okumak istiyorum Lütfen yardımcı olun uzak yer istemiyorum doğru düzgün bölümde yok napicagimi şaşırdim

   • Gülay dedi ki:

    Merhaba gamze bende bu bölümü okumak istiyorum ama bölümün içeriklerini bilmiyorum ilk sıraya sakarya sapanca myo pazarlama bölümünü yazacağım inşallah orda karsılaşırız :)

    • _valeboom dedi ki:

     _valeboom bana yazdım sapanca myo pazarlama çıktı görünce şansa bak dedim yazdim dikkatini çekerse bulursun beni nicknamaden instagram hesabimda aynı isim :)

   • Sami dedi ki:

    Pazarlama harika bir bölüm , boşta kalmıyacağınızdan emin olabilirsiniz , otomotivden sanayiye tekstikten sagliya her alanda iş imkaniniz var , mezun olduktan sonra 2.000 tl 2.500 tl ile ise baslarsiniz 3.4 sene sonra 5.000 . 7000 olacagindan emin olabilirsiniz , cemalin de yazdigina bakiyorum pazarlamayla alakasi ve bilgisi yok adamin ,

 7. pehlivan dedi ki:

  Pazarlama departmanları makina elektrik bilgisayar bilgisi olanları yanı mezunlarını ariyor ,pazarlama mezunu degil

 8. buse metin dedi ki:

  pazarlama kazanç durumu ve iş olanakları

  • buse metin dedi ki:

   pazarlama mezun olduktan sonra iş imkanı nerede çalışabilir

   • gzandk dedi ki:

    pazarlama bölümü geliştigi içi iş imkanlarıda daha olanıklı oldugu içi her yerede iş bula bilirsin örnegin satış elemanı olupta yüksele biliyosun bu işi kavradıktan sonra zaten müdür yöetici falan olursn en az maaşı 5000 veya 6000 bin lira arası ve daha çok yüksele biliyo

 9. acelya dedi ki:

  4 yıllık yyü kac puan kii

 10. eren dedi ki:

  İki yıllık pazarlama mezunu adayının 4 yıllık lojistik bölümüne tamamlama imkanı varmidir

Yorum Yazın