Pazarlama Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:09 | Güncel | 74 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Pazarlama bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Pazarlama Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Pazarlama Bölümü Tanıtımı:

Pazarlama programının amacı, ürünlerin sınıflandırılması, standartlaştırılması, pazarlanması, satışı ve satın alınması, nakliyesi depolanması gibi konularda ihtiyaç duyulan satış elemanlarını yetiştirmektir. Mezunlar, bütün kuruluşlarda, satış elemanı, pazarlama programcısı, pazarlama araştırmacısı olarak çalışabilirler.

Programın Amacı: Pazarlama/satış, yönetmeni programının amacı, ürünlerin sınıflandırılması, standartlaştırılması, pazarlanması, satışı ve satın alınması, nakliye ve depolanması gibi konularda ihtiyaç duyulan satış elemanlarını yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Pazarlama/satış yönetmeni programında matematik, istatistik, maliye, iktisat, hukuk, bilgisayar gibi temel dersler yanında reklamcılık, kalite kontrolü ve standardizasyon, pazarlama araştırması gibi meslek dersleri okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu programa girmek isteyenlerin ekonomi, sosyoloji, psikoloji, ticaret hukuku, muhasebe, maliye ve vergi konularına ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması beklenir. Ayrıca iş ve ticaret hayatında başarılı olabilmek için insanlarla işbirliği yapmayı, halkla ilişki kurmayı iyi bilmek gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:Pazarlama/satış yönetimi programlarından mezun olan öğrencilere “Pazarlama Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Mezunlar daha çok ithalat ve ihracat işleriyle uğraşır; işyerlerinde satış elemanı, pazarlama şirketlerinde araştırmacı olarak çalışırlar.

Çalışma Alanları: Mezunlar, bütün kuruluşlarda satış elemanı, pazarlama programcısı, pazarlama araştırmacısı olarak çalışma yapabilirler.

Pazarlama Nedir, Pazarlama Ne İş Yapar, Pazarlama Maaşları, Pazarlama İş İmkanları, Pazarlama İş Çalışma Alanları, Pazarlama Mesleği Hakkında Bilgiler, Pazarlama Bölümünün Geleceği, Pazarlama Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Pazarlama Bölümü Tercih Edilir mi, Pazarlama Tanıtımı, Pazarlama Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Pazarlama Mezunları Ne İş Yaparlar , Pazarlama Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Pazarlama İş Bulma Durumu

> Pazarlama Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

74 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Pazarlama Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. ahmet YILMAZ diyor ki:

  ben pazarlama bölümünde okuyorum gayet güzel bir bölüm

 2. Can diyor ki:

  Pazarlama bölümü hakında bilgisi olan varmı acaba

 3. bayram diyor ki:

  Arkadaslar ben pazarlama bölümünde okuyorum gayet memnunum pazarlama olmam isterseniz birinci si girişimci ikincisi temiz ve üçüncüsü insanlara karşı saygı ve iletişim kurmasını bilmeniz şart bunlar bana uymaz diyen hiç bulamazsın bu arada sayısal çok az var hep sınav sorularından yorum yapacaksınız o kadar yani sınavları çok ama çok kolay

 4. cemal diyor ki:

  Altını üstünü çizerek söylüyorum bu bölüme gidip boşuna zaman öldürmeyin daha iyi bir bölüm kazanamıyorsanız gidin bir işe girin AÖF den bir bölüm okuyun kendinize.

  • Gamze diyor ki:

   Bu bölüm nasıl ben okumak istiyorum Lütfen yardımcı olun uzak yer istemiyorum doğru düzgün bölümde yok napicagimi şaşırdim

   • Gülay diyor ki:

    Merhaba gamze bende bu bölümü okumak istiyorum ama bölümün içeriklerini bilmiyorum ilk sıraya sakarya sapanca myo pazarlama bölümünü yazacağım inşallah orda karsılaşırız :)

    • _valeboom diyor ki:

     _valeboom bana yazdım sapanca myo pazarlama çıktı görünce şansa bak dedim yazdim dikkatini çekerse bulursun beni nicknamaden instagram hesabimda aynı isim :)

 5. pehlivan diyor ki:

  Pazarlama departmanları makina elektrik bilgisayar bilgisi olanları yanı mezunlarını ariyor ,pazarlama mezunu degil

 6. buse metin diyor ki:

  pazarlama kazanç durumu ve iş olanakları

 7. acelya diyor ki:

  4 yıllık yyü kac puan kii

 8. eren diyor ki:

  İki yıllık pazarlama mezunu adayının 4 yıllık lojistik bölümüne tamamlama imkanı varmidir

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar