Mustafa Kemal’in Askerlik Mesleğini Seçmesinin Nedenleri

Mustafa Kemal’in askerlik mesleğini seçmesinin nedenlerini araştırınız.

Mustafa Kemal Askerlik Mesleğini Neden Seçti Kısaca Bilgi Veriyoruz.

Mustafa Kemal’in üniformaya olan yakınlığı,içtenliği; karşılaştığı subayların birbirleriyle olan ilişkilerini kendi karakterine yakın görmesi ; mahalleden tanıdığı olan Binbaşı Kadir Bey’den yardım ve destek beklentisinin olumlu sonuçlanması sebebiyle askerlik mesleğini tercih etmiştir.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı Mustafa Kemal Atatürk askerlik mesleğini seçmiştir. Askerlik süreci içine girdiğinde ise Atatürk bu mesleği daha bir çok sevmeye başlamıştır. Nitekim kazandığı sayısız zaferler, onun ne denli doğru bir tercih yaptığını da ortaya koymaktadır.

Mustafa Kemal’in Askerlik Mesleğini Seçmesinin Nedenleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

18 Yorum Yapılmış “Mustafa Kemal’in Askerlik Mesleğini Seçmesinin Nedenleri

 1. Bazı kaynaklarda da bu sebep dışında başka bir sebep veriliyor.
  Mustafa Kemal Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ndeyken Matematik öğretmeni “Kaymak Hafız” tarafından haksız yere yediği bir tokattan dolayı o okuldan ayrıldığı da söyleniyor. Bu iki sebebi de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ama en bilinen kaynaklarda ise sizin dediğiniz, yani “Mahallesinde gördüğü üniformalı bir askerden dolayı fikrini değiştirdiği” de söylenmekte.
  Umarım bir şeyler katabilmişimdir. Tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum… (Elazığ’dan sevgiler…)

 2. allahım türküz peki niye atatürk hakkında konuştuğumuz halde HDP buraya bu siteye sponsor olmuş eğer bu sizin elinizdyse bence engelliyi…

 3. Cevabı yeterli bulmayan arkadaşlar için:
  Atatürk 12 yaşına geldiği zaman arkadaşları ile askercilik oynardı. (O tarihlerde çetecilik olarak geçer. her yaş gurupları mahalleli çocuklar birleşip çete kurarlardı. Nitekim kendi çetesinden daha büyük bir yaş gurubuna ait bir çete ile tartışma sonucunda birini (kendi okul müdürünün yiyeni) bıçakladı. Bu yüzden Şemsi Efendi Okulu okulundan atıldı ve dedesi Selanik Mülkiye Rüştiyesine kaydını yaptırdı.
  Bu okulda arkadaş çevresi değiştiği için uyum sağlayamadı, Selanik Askeri Rüştiyesine okul müdürünün tavsiyesi ile gitti. O tarihlerde askerlik gücü temsil ettiğinden özenilen bir meslekti. Sonuç olarak çetecilik yapmak Askerlik Mesleğinin tercih etmesine sebep oldu. Başarıları çocukluktan gelen yetişme tarzına dayalıdır.

 4. Atatürk’ün hayatı konusu babası öldü şu bu.Gerçek sırlarının ortaya çıkmış haliyle sunsalar belki ortaya polisi ilgilendiren konular bile çıkabilir. Atatürk’e laf etmek amaçlı söylemedim hizmetçiden falan birşeyler çıkabilir.

 5. Çok işime yaradı sayılmaz net bir cevap bekliyordum doğrusu ama bu siteye yazanların suçu değil.

 6. Lütfen gerekirse Atatürk’ün mezarını kazıp şu gizemi bulun. Çok sıkılmaya başladım ailem internete yasak koydu saçma sapan şeyler yapıyorum sanıyorlar.

 7. Bu gizem beni sinir ediyo şurda iki dakka türkçe ödevini yapalım dedik bizi mona lisanın gizemini arayan adamlara çevirdiler o türkçe hocasından helallik istemem lazım değil :( = :P

Bir Cevap Yazın

Top