Mors Alfabesini Kim Buldu – Mors Alfabesinin İcadı

Mors Alfabesi Ne Zaman İcat Edildi, Mors Alfabesini Kim İcat Etti Buldu

Mors Alfabesi çizgi ve noktalardan ibaret olan bir alfabe şeklidir. Telgraf haberleşmesinde kullanılmak üzere Samuel Morse tarafından bulunmuştur.

Kısa ve uzun işaretler şeklinde dizayn edilen bu alfabe, bir noktadan başka bir noktaya bilgi aktarmak amacıyla kullanılmıştır. Mors alfabesi 1835 yılında Samuel Morse ve yardımcısı Alfred Vail tarafından geliştirildi.

Telgraflar ile ilgilenmeye 1832 yılında başlayan Morse, 3 yıl uğraşlardan sonra 1835’te mors alfabesini icat etmeyi başarmıştır. Mors harflerini elektrik sinyali olarak üretme fikri, ilk kez Samuel Morse’a aitse de bunu pratikte uygulayan Alfred Vail’dir. 2 yıl sonra 1837 yılında kullanılmaya başlanan bu alfabe için 1840 yılında patent başvurusunda bulunuldu.

Mors alfabesi deniz ulaşımında, radyo, telgrafta, hareketli vasıtaların haberleşmesinde ve ışıkla karşılıklı haberleşmede tercih edilmiştir. Fakat, uyduların uzun mesafelerde bile ses haberleşmesini mümkün kılması, bu alfabenin eski önemini zamanla azalmasına neden olmuştur.

Mor Alfabesi Harfleri Şu Şekilde :

mors alfabesi

Mors Alfabesinin İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.