Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler, mide yanmasına ne iyi gelir

Mide Yanması ve Yapılması Gerekenler

Günlük hayatımızda hemen hemen herkesin ağzından duyduğumuz mide yanması için ne yapabiliriz? Mide yanması belirli bir yaş sınırı olmamakla birlikte daha çok 20 -50 yaşları arasında görülen bir hastalıktır. Mideye rahatsızlık veren yanma hissi yemek yemeden önce veya yedikten bir iki saat sonra kendisini gösteriyor. Hasta mide yanması şikayeti ile bazen çok zor anlar yaşayabiliyor.

mide yanmasi

Bu hastalığın temel nedeninin sindirimi zor olan maddeler için salgılanan asit olduğu biliniyor. Bu sebeple sizlere mide yanmasına iyi gelecek besinler hakkında önerilerde bulunmak istedik. Peki  hangi yiyecekler mide yanmasını engelliyor? İşte size birkaç tavsiye:

Karnabaharı haşlayarak yemek mide ağrısı şikayetine iyi gelir. Aynı zamanda sofralarımızda yer alan elma sirkesi de mide dostu gıdalardandır. Mide yanması çekenlerin sık sık başvurduğu maden suyu ise mide asitini en aza indirerek yanma şikayetini ortadan kaldırmaktadır. Çiğ lahanayı ufak ufak doğrayarak yapılan salata da yine mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında.

Mideye iyi gelen yiyeceklerin en ön sıralarında gelen sebzelerden biri de ıspanaktır. Ispanağı ya haşlayarak ya da yapraklarını taze olarak tüketin. Bilinen bir diğer gıda takviyesi ise çiğ patates suyu. Çiğ patatesi meyve sıkacağından geçirip biraz su veya havuş suyu ile karıştırıp için. Mide ağrınızın tamamen kesildiğini göreceksiniz.

Mide ile en iyi anlaşan meyveler arasında ise muz gelir.  Yemek aralarında tüketilen bir adat muz mide ağrısı şikayetini ortadan kaldıracaktır. Kızarmış ekmek de midedeki fazla asidi alarak mide yanması şikayetini giderir. Yine son elde edilen bulgulara göre meyan kökü de mide asidini azaltarak mide yanması şikayetini azaltır.

Bunun dışında sızma zeytinyağı kullanarak da sindiriminizi hızlandırabilir ve mide yanması şikayetinize son verebilirsiniz.

Sizin de Mide Yanması Şikayetiniz mi Var ? Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.