Kuyruklu Yıldız Neden Diğer Yıldızlara Benzemez

Kuyruklu Yıldız Neden Diğer Yıldızlara Benzemez

Kuyruklu Yıldız Neden Diğer Yıldızlardan Farklıdır ? 10 ila 100 km çapında değişerek su ve buz karışımından oluşan cisimlere kuyruklu yıldız adı verilir. Buz ve kayadan oluşan bu çekirdek Güneş’e yaklaştıkça arkasındaki su buharı bir iz bırakmasına sebep olur. Bu iz kuyruklu yıldız olarak adlandırılmasına sebep olur. Aslında su ve buzdan oluşan bu cisimler yıldızlara hiç benzemez. Bazılarının Güneşin etrafındaki dönüşlerini tamamlamaları milyonlarca yılı bulur.

kuyruklu yıldız

Kuyruklu yıldızlar genellikle 5-20 km çapında olmakla birlikte  su, amonyak ve metan buzu ile toz (silisyum) karışımından oluşmuş kirli kartopuna benzemektedirler. Bu ana parçaya “çekirdek” denir. Çekirdek Güneş’e yakınlaşınca, Güneş’in sıcaklığıyla buzları erimeye ve buharlaşmaya başlar. Buharlaşmanın etkisiyle ortaya çıkan toz ve gazlar çekirdeğin etrafında parlak bir bulutun oluşmasını sağlar. İşte bu parlaklık kuyruk olarak algılanır. Bu bulut kuyruklu yıldızın saç bölgesi olarak tabir edilir. Çekirdek Güneşe yaklaştığında büyük ve gözle görülür bir kuyruk oluşabilir. Bazı kuyruklu yıldızlar Güneş’e yaklaştıklarında ısı sebebiyle patlayarak birkaç parçaya ayrılabilir. Kuyruklu yıldızların kuyrukları her zaman Güneşin aksi yönünde uzanır.

25 yorum

  1. 10 ila 100 km çapında değişerek su ve buz karışımından oluşan cisimlere kuyruklu yıldız adı verilir. Buz ve kayadan oluşan bu çekirdek Güneş’e yaklaştıkça arkasındaki su buharı bir iz bırakmasına sebep olur. Bu iz kuyruklu yıldız olarak adlandırılmasına sebep olur. Aslında su ve buzdan oluşan bu cisimler yıldızlara hiç benzemez. Bazılarının Güneşin etrafındaki dönüşlerini tamamlamaları milyonlarca yılı bulur.
    kuyruklu yıldız

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.