Kızılötesi ve mor ötesi ışınlar nedir nerelerde kullanılır

Kızılötesi ve mor ötesi ışınların kullanım alanları, kızılötesi ve mor ötesi ışınlar nerelerde kullanılır hakkında kısa bilgi. Kızılötesi ve mor ötesi ışınlar nedir nerelerde kullanılır.

Kızılötesi ve mor ötesi ışınların kullanım alanlarını ve bunlar hakkında bilgili bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle kızılötesi nedir ona bakalım.

Kızılötesi

IR ya da Infrared ışınlar, dalganın boyu görünen ışığa göre daha uzun ancak tera hertz ışın ve mikrodalga ışından daha kısa olan elektro manyetik ışıma şekline kızılötesi denilir.

Gelelim kullanıldığı yerlere. Kızılötesi ışın eşya kuruturken veya ısınırken yararlanılan bir türdür. Mesela sanayide boya kurutmak için IR lambalardan yararlanılır. Ayrıca bir lokantada pişen yemek IR lamba yardımıyla sıcak kalabilir.

Ek olarak sıcak maddeler de IR ışıma yapar. Bu nedenle askeriyede ısıtıcı kaynak arayan füzeler yapılmıştır. Bunlar hedef yeri yayılan IR ışınların yardımıyla tespit ederler. Aynı zamanda IR ışınlar tümör ararken de kullanılabilir.

Mor ötesi ışınlar

Mor ötesi ışınlar veya diğer bir ismiyle ultraviyole UV tip, dalgaların boyu 100 ile 400 nm arasında olan ışıma tiplerine verilen isimdir.

Gelelim kullanıldığı yerlere. Esas olarak tıp alanında yararlanılmaktadır.

Bazı kimyasal reaksiyonların kolaylaşmasını sağlar. Canlı olan hücrelere hasar verici ve büyük oranda bakteri öldüren bir tesiri olduğundan fototerapi veya su sterilizasyonunda kullanılan bir ışın türüdür.

Bu olaylar kuvarstan civa buharı lambası kullanılarak yapılır. Kuvars camın aksine lambadan yayılan mor ötesi ışımaları soğurmayıp direk geçirmektedir.

Bu tip ışımalardan deri rahatsızlıklarında suni helyotropi ve fotokemoterapi gibi alanlarda yararlanılır. Ancak oldukça tehlike içeren ışınlardır. Deri kanseri oluşumuna neden olduğunu bilinmektedir.

Kızılötesi ve mor ötesi ışınlar nedir nerelerde kullanılır hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

16 yorum

  1. Selamun Aleykum iyi geceler hepinize morötesi bir isik kupasi yapmayi dusunuyorum. Icine disfircalarim koymayi dusunmustum. Konu hakkinda bilgisi olan arkadasim varmi? Boyle birsey yapmanin fikri, maliyeti, morötesi isigin kullanim sures, faydalari yada zararlari hakkinda bildiklerinizi ogrenmek isterim. Yardimci olurmusunuz? Tesekkurler

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.