Kendi Düşen Ağlamaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon Kısa

Kendi düşen ağlamaz atasözü ile ilgili hikaye hakkında bilgi kısaca, kendi düşen ağlamaz atasözü ile ilgili kompozisyon kısa.

Hayatın tüm yükünü omuzlarında hissetmek, her insanın bir dönem veya hayatı boyunca sahip olduğu bir histir. Yapmaya kalkıştığı işlerin altında ezilenler ve yollarını şaşıranlara hepimiz şahit olmuşuzdur veya kendimizin başına gelmiştir. Başarısızlıkla sonuçlanan işlerde de başka başka sebepler ve sorumlular aranır.

Bunlardan biraz farklı olarak bir de her şeyin en iyisini bildiğini düşünen insanlar mevcuttur. Bu tavır bazen iyi sonuç verir fakat bazen insanı pişman eder. İşte “kendi düşen ağlamaz” sözü bu insanlar için söylenir.

Örneğin birlikte ders çalışan iki öğrenciyi düşünelim. Bunlardan bir tanesi “hoca kesin bu konulardan soracak, ben diğerlerine çalışmayacağım” diyor olsun. Diğeri de bunun yanlış olduğunu, öğrenci olarak görevlerinin her şeye çalışmak olduğunu arkadaşına anlatmaya çalışsın. Ama arkadaşı dediğim dedik çaldığım düdük bir tavırla kendi dediğinde diretsin. Sonuçta ikisi de ders çalışır fakat sınav günü geldiğinde biri haklı çıkacaktır. Sadece bazı konuları çalışan öğrencinin şansı eğer çok açık değilse hoca diğer konulardan da sorar ve bu öğrenci sınavdan düşük not alır. Sonrasında arkadaşına gidip “vah, tüh” derse “keşke öyle yapmasaydım” diyip hayıflanırsa arkadaşının vereceği cevap “kendi düşen ağlamaz” olacaktır.

Bir insan her şeyin en iyisini en güzelini bilemez. Bu bir gerçektir. Elbette herkesin iyi bildiği konular vardır fakat bu konular dahil tüm konularda karşımızdakilerin söylediklerine de kulak asmalıyız. Yoksa sadece ben bilirimcilik ile bir yere varılamaz. Bu tavır, kendi düşen ağlamaz atasözünü haklı çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.

Kendi Düşen Ağlamaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon Kısa Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

13 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.