İstanbulun Fethi Hakkında Bilgi Kısaca

İstanbulun Fethi Nasıl Yapıldı, İstanbulun Fethi Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul Mö 657 yılında Megaralılar tarafından kurulmuştur. Byzas isimli komutanın yönetimde bulunmasnıdan ötürü Byzantion adı verilmiştir.

Byzantion için Atinalılar ve Spartalılar savaşmışlardır ve sonunda 4.yüzyılda Roma İmparatorluğu İstanbul’u fethetmiştir. MÖ 395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca Doğu Roma’nın başkenti Byzantion oldu ve şehre Konstantinapolis adı veridi. Şehir Gotlar , Araplar, Ostrogotlar, Bulgarlar tarafından kuşatıldıysa da alınamadı. Yoğun kuşatmalardan dolayı Karadeniz’e kadar tüm şehir güçlü surlarla kaplandı.

1203-1261 yıllarında haçlıların elinde kalan şehir daha sonra tekrar Bizans kontrolüüne geçti.

1299 yılında Osmanlı devleti kurulup gelişti ve toprakları arasında kalmış olan Bizans şehrini fethetmek istiyordu bir kaç başarısız kuşatma girişiminin ardından,

1453 yılında 2.Mehmet Rumeli hisarının karşısında anadolu hisarını yaptırdı, balyemez isimli çok güçlü topları döktürdü, 6 nisan tarihinde başlayan kuşatma 29 mayısa kadar sürdü ve kuşatma esnasında gemilerin top atışına ihtiyaç duyan Osmanlı ordusu 1 gecede gemileri karadan yürüterek Haliç’e gerilmiş olan zinciri dolaştı.

Bizanslılar Osmanlı donanmasına karşı güçsüz kaldı ve bu sürpriz saldırı sonucunda 29 Mayısta surlarda büyük gediklerden Osmanlı ordusu şehre girmeyi başardı.

Bu fetih sonucunda:

Türklerin Balkanlardaki ilerleyişinin önündeki son engel kalkmış oldu.

Ortaçağ bitip, yeniçağ başladı.

23 Nisan 1920 de Ankara başkent ilan edilene dek İstanbul başkent olarak kalmıştır.

 İstanbulun Fethi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

16 yorum

  1. inşallah yarın kemal hocanın dersindende yırtarım inşallah sınıfta bi ben yapmışımdır bi kerede sözlü notundan iyi alırım bi kere ya bi kere.duama amin diyelim hep beraber

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.