İnsanların Doğal Afetlerdeki Rolü ve Etkileri

İnsanlar sonucu oluşan doğal afetlerin insanların ne yapmaları sonucu olduğu, doğal afetlerin meydana gelmesinde insanların etkileri ve rolü nedir kısaca bilgi verelim.

Bu yazımızda doğal afetlerin insanların hangi hareketinden dolayı meydana geldiğini açıklayacağız. İnsanlar, gereksinimlerine ayak uydurmak için yeniliklerle iç içedir. Kendilerine yeni yaşam yeri oluşturmak isterler, yaşamlarını kolaylaştırmak isterler ve bu istekleri için teknolojiyi kullanırlar.  Gelişmelere ayak uydururlar ancak doğaya da olağanüstü zararlar verirler.

Doğanın zarar alması, doğal afetleri beraberinde getirir. Doğanın aldığı zararlar felaketin habercisidir. Çünkü zamanla eko-sistem bozulur, doğanın dengesi yitirilir. Farkında mısınız? iklimlerde değişiklikler meydana gelmektedir. Hızla artan motorlu taşıtlar, zararlı gazların doğaya bırakılması gibi nedenler doğanın dengesini bozmakta ve kirletmektedir.

Bunlardan dolayı iklim dengesi bozulur. Ani ve yoğun yağışlar, kuraklık ve daha bir çok felaket beraberinde gelir. Doğal afetlerin oluşmasının en önemli nedenleri;

  • Doğadaki alanların tahrip edilmesi
  • Toprağın kirlenmesi
  • Suyun kirlenmesi
  • Sanayi ve motorlu taşıtların artması nedeniyle havanın kirlenmesi
  • Teknolojinin gelişmesiyle birlikte doğanın aldığı zararlar

Tüm bu etkenlerin doğaya zarar veren en önemli nedenler arasında yer almaktadır.”

afet-egitimi-hazirlik-gunu

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.