Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2018

İnkilapçılık İlkesi Nedir Özellikleri

İnkilapçılık ilkesi özellikleri, İnkilapçılık ilkesi nedir

Atatürk, inkılapçılık ilkesinin tanımını en iyi yapan kişidir. Ona göre inkılapçılık: Türk milletini son yüzyıllarda geri bırakmış olan müesseseleri yıkarak yerlerine milletin en yüksek medeni gereklere göre ilerlemesini sağlayacak yeni müesseseler koymuş olmaktır. Çağdaşlaşma yolunda en üst düzeyi hedeflemektir inkılapçılık. Türkiye Cumhuriyeti, yapılan inkılaplarla çağdaş medeniyetleri yakalayacak, hatta yaptığı atılımlarla bir gün onları da geride bırakacaktır.

Eskimiş, çağın gerisinde kalmış ne varsa kaldırılıp yerlerine yeni kurumlar kurulacaktır. İnkılaplar yapılırken gelişmiş olan Batı medeniyetlerinde iyi olarak görülen ve kültürümüze uygun her türlü faaliyet bize göre uyarlanacaktır. Bunun yanı sıra kendi öz benliğimizden, milli kültürümüzden kopmadan gelişmek de oldukça önemlidir.

Atatürk ilkeleri, 10 Mayıs 1931 tarihinde düzenlenen CHP Kurultayı’nda açıklanmış, son olarak 1937 yılında bu ilkeler anayasaya da eklenmiştir. Atatürk ilkeleri, Türkiye’yi sonsuza kadar yaşatma ve geliştirme hedefi taşıyan bir düşüncenin ürünüdür.

İnkilapçılık İlkesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları